Az unió Románia csatlakozásának halasztását fontolgatja

2 perc

2005.01.26. 11:22

Anyagi veszteséget okoz a magyar vállalkozások számára a mostani állapot - olvasható az Európai Parlament Külügyi Bizottságának három magyar tagja által írt levélben, amelyben Románia helyzetének ügyében fordulnak az uniós törvényhozás vezetőjéhez. Eközben Barroso ismét kilátásba helyezte a 2007-es csatlakozás halasztását.

A magyar trió arra kéri Joseph Borrell EP-elnököt, hogy az Európai Parlament a lehető leghamarabb vegye napirendjére az unió-Románia társulási szerződés módosításának jóváhagyását. Az aláírók, Schöpflin György (Fidesz-MPSZ), Szent-Iványi István (SZDSZ) és Tabajdi Csaba (MSZP) megítélése szerint a jelenlegi helyzet komoly veszteségeket okoz az országban érdekeltségekkel rendelkező magyar exportőröknek.

Magyarország és Románia 2004. május 1. előtt a Közép-Európai Szabad-kereskedelmi Egyezmény (CEFTA) keretében kedvezményes feltételekkel bonyolíthatta egymás közötti áruforgalmát. A magyar EU-tagság azonban szükségessé tette az egyezmény felmondását, a harmadik országok felé érvényes közös kereskedelempolitika átvétele miatt.

E politika része többek között az EK és Románia között 2004. május 18-án megkötött társulási szerződés, amelyet Magyarország belépését követően úgy módosítottak, hogy az egyrészt Magyarországra is kiterjedjen, másrészt pedig tartalmazza a CEFTA előnyös elemeit. Ám egyelőre hiányzik a módosított szerződés hatályba lépéséhez szükséges EP-hozzájárulás, ami már a tavalyi exportban is 50 millió euró veszteséget okozott.

Románia jó úton halad az EU-tagság felé, ám még mindig igen sok a tennivaló ahhoz, hogy az ország 2007-ben csatlakozhasson az unióhoz - áll az Európai Bizottság üzenetében. "Megadtam a telefonszámomat a miniszterelnöknek, hogy bármikor felhívhasson, ha valamilyen probléma akad - mondta Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a Calin Popescu Tariceanu román kormányfővel való tárgyalása után.

Bukarest optimista a 2007-es csatlakozást illetően (Oldaltörés)

A tervek szerint Románia áprilisban írja alá a csatlakozási szerződést. Egy hónappal korábban a bizottság jelentésben értékeli az igazságügyi és jogi intézményrendszer helyzetét, amely az ország egyik legfontosabb problémája. A korrupció és az állami támogatások gyakorlata - főként a túlméretezett acéliparban - szintén sok uniós bírálatot váltott ki az elmúlt időszakban.

Románia tavaly decemberben lezárta a csatlakozási tárgyalásokat, ám az EU két biztonsági klauzulát iktatott be, amelyek gátat szabnak a csatlakozásnak amennyiben Románia nem teljesíti az előírt feltételeket. Az első klauzula szerint a tagországok egyhangú szavazatával a csatlakozás egy évvel történő elhalasztásáról dönthetnek. A másik kitétel szerint a csatlakozás a tagországok egyszerű többségi szavazatával is elhalasztható, amennyiben az ország nem teljesíti a versenypolitikával kapcsolatos, illetőleg a jog és a belügyek területén megfogalmazott előírásokat.

Az új román kormány egész sor jelentős intézkedéssel lépett fel a korrupció ellen. A novemberi parlamenti választásokat megelőzően a román sajtóban napi témává vált a korrupció ügye. Ennek ellenére a mindennapi tapasztalataikról nyilatkozó állampolgárok semmiféle változásról nem tudnak beszámolni, és nem hisznek abban, hogy az új törvényekkel a politikusoknak sikerül bármit is megváltoztatniuk.

A bírálatok ellenére Bukarest tovvábbra is derűlátó a 2007-es csatlakozást illetően. "Meggyőződésem, hogy a csatlakozásig még hátralévő két év elegendő lesz ahhoz, hogy teljesítsük kötelességeinket" - mondta nemrég Brüsszelben a román kormányfő. A román kormány optimizmusa ellenére, Barroso hangsúlyozta, hogy az októberben esedékes fő országjelentésben a bizottság javasolhatja a csatlakozás elhalasztását.