Mit csinálhat az államfő?
A magyar államfő szerepét a magyar alkotmányos berendezkedésben a politológusok és alkotmányjogászok gyenge-közepesnek minősítik.
Nem túl széles a jogköre. © Dudás Szabolcs |
Az alkotmány szerint a köztársasági elnök kifejezi a nemzet egységét, és őrködik az államszervezet demokratikus működése felett. Emellett a fegyveres erők főparancsnoka. A köztársasági elnök képviseli a magyar államot, a Magyar Köztársaság nevében nemzetközi szerződéseket köt, ám ha a szerződés tárgya a törvényhozás hatáskörébe tartozik, a szerződés megkötéséhez az Országgyűlés előzetes hozzájárulása szükséges. Ceremoniális jogköre az is, hogy megbízza és fogadja a nagyköveteket és a követeket.
Ennél jóval fontosabb, hogy kitűzi az országgyűlési képviselők, a helyi önkormányzati képviselők és a polgármesterek általános választását, valamint az európai parlamenti választás, továbbá az országos népszavazás időpontját. Javaslatot tehet az Országgyűlésnek intézkedés megtételére (pl. törvényalkotásra), népszavazást kezdeményezhet, kinevezi a Magyar Nemzeti Bank elnökét, alelnökeit és az egyetemi tanárokat; megbízza és felmenti az egyetemek rektorait; kinevezi és előlépteti a tábornokokat; megerősíti tisztségében a Magyar Tudományos Akadémia elnökét.
Az államfői szuverenitás részét képezi az is, hogy gyakorolja az egyéni kegyelmezés jogát, illetve dönt az állampolgársági ügyekben.
A köztársasági elnök személye sérthetetlen; és az alkotmány szerint büntetőjogi védelmét külön törvény biztosítja. Ezt azonban az Országgyűlés még mind a mai napig nem alkotta meg.