Megzelenszkijezték – az amerikai politikai szlengben új szó tűnt fel az ukrán elnök február végi fehér házi megalázása után azokra az állam- vagy kormányfőkre, akiket Donald Trump amerikai elnök a maga faragatlan módján kiosztott. Mark Carney frissen megválasztott kanadai miniszterelnök május elején még úgy-ahogy megúszta, ám a múlt héten Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnöknek kijutott a jóból. Az általában rövid időre beengedett újságírók előtti udvariaskodást az Ovális Irodában Trump alakította olyan pankrációvá, amelyben neki hatalmas pörölye van, a tárgyalópartnere pedig jobban teszi, ha meghúzza és megadja magát.
President Donald Trump participates in a bilateral meeting with South African President Cyril Ramaphosa in the White House on Wednesday.
A két ország közötti vitákat rendezni érkezett Ramaphosa karosszéke akkor vált szégyenpaddá, amikor Trump arra utasította a munkatársait, hogy kapcsolják le a villanyt, s
a betolt nagy képernyős tévéhez kapcsolódó laptopról elindítottak egy négyperces videót.
Azon előbb Julius Malema, a szélsőbaloldali Gazdasági Szabadságharcosok (EFF) vezetője, majd Jacob Zuma volt államfő skandálta a „Kill the Boer”, vagyis az „Öljétek meg a búrokat” csatakiáltást. Ez az apartheid rendszer elleni harc egyik fontos jelszava volt, amit a dél-afrikai legfelső bíróság nem nyilvánított gyűlöletbeszédnek, mert szerinte nem jelent közvetlen életveszélyt.
Először olvasható magyarul a holokauszttúlélő író és Nobel-békedíjas emberi jogi aktivista Elie Wiesel Éjszaka trilógiájának mindhárom kötete. Miért kellett 2025-ig várni a harmadik kötet megjelenésére? Miben más a holokauszttúlélők harmadik generációja, mint a korábbiak? Miről adnak számot Wiesel regényei?