A karrierút eltervezett megváltoztatása

4 perc

2005.02.07. 12:56

A változások előbb vagy utóbb, így is és úgy is bekövetkeznek. Ezeket el lehet tűrni, hagyni lehet, hogy sorsunkat megváltoztassák, alkalmazkodni lehet hozzájuk, s nem utolsó sorban magunk is kiválthatjuk őket. Ha elég ügyesek vagyunk, akkor a változások bennünket fognak szolgálni. Az alábbiakban hét lépést mutatunk be, amelyeket követve a változások szele a vitorlánkba fogható.

1. Tisztázd a változás iránti vágyad okát!
A változás iránti vágy megjelenésének mindig van valamilyen előzménye. Vagy egy negatív élmény (munkahelyi veszekedés, elmaradt fizetésemelés, mást léptettek elő, stb.) vagy egy pozitív hatás (egy önálló vállalkozás lehetősége, szakmai kihívást vagy külföldi tapasztalatokat ígérő munkalehetőség, magasabb pozíció elérhetősége egy jobb nevű cégnél, stb.) szüli meg az érzést. Sokan arról számolnak be, hogy szinte a percet is tudják, amikor világossá vált előttük: tovább akarnak lépni. Ha sikerült tisztázni, hogy milyen körülmények vezettek a változás iránti vágy megjelenéséhez, akkor a vágy természetét is könnyebben sikerül megérteni.

2. Határozd meg a vágy állapotát!
Amikor világossá vált a változás iránti vágy megjelenése, érdemes minél gyorsabban tisztázni, hogy e vágy milyen állapotban van. Ezt a legkönnyebben a konkrét szituáció pontos leírásával, majd ezt követően annak meghatározásával lehet megtenni, hogy ehhez képest milyen helyzetben szeretnénk lenni. A következő kérdésre mindenképpen érdemes válaszolni: Mit szeretnél, hogy a dolgok miben különbözzenek a jelenlegi helyzettől? Az őszinte válasz kifejezetten fontos ahhoz, hogy magunk is megtudjuk: hogyan is változhatnának pontosan a dolgok, s akkor az kinek volna a hasznára?

3. Határozd meg a kiindulási helyzetet!
A kiindulási helyzetet mindenképpen meg kell határozni, ahonnan a kívánt állapotba kell majd eljutni. A kulcskérdés a következő: Mi az, amit már elértem? Mi az, aminek eredményeként eljutottam ide, ahol vagyok? E kérdésekre van pesszimista és optimista válasz is. Az előrejutás érdekében érdemes az optimista (de legalább is a realista) verziót választani. E válaszok segítenek összegezni a már elért célokra vonatkozó tapasztalatokat és azt is, hogy mindez hogyan történt. Ez pedig igen fontos az önbizalom, az optimizmus és a sikerbe vetett hit megerősítésében.

4. Elemezd a korábbi sikereidet!
Mindenki elkönyvelt már sikereket azok után, hogy korábban kijelölt célját elérte. Néha ezek kivételesek. Akárhogy is, de utat mutatnak abban, hogy a felmerülő problémákat hogyan sikerült pozitív kimenettel megoldani. Azt kell felderíteni, hogy ezekben az esetekben a dolgok folyása hol fordult pozitívra, szemben másokkal melyek szintén sikeresen fejeződhettek volna be, de egy ponton elromlottak. E pozitív és negatív fordulópontokat kell pontosan meghatározni, s megvizsgálni, hogy egyik esetben miért mentek jól a dolgok, a másikban pedig miért nem? Továbbá analizálni kell, hogy e pontokon egy más döntések milyen eredménnyel járhattak volna? Minél több ilyen elemzést végzünk el, annál színesebb és részletesebb kép alakul ki arról, hogy a múltban mivel értük el a sikereket és milyen döntéseink vezettek negatív tapasztalatokhoz. Ez pedig igen jelentős muníciót szolgáltat a helyes lépések megtételéhez.

5. Csak kis lépésekkel!
A múlt sikereiből némi kreativitással apró lépésenként felépíthető a jelenlegi siker. A A korábbi tapasztalatok és a most megoldandó szituáció között a legtöbb esetben párhuzam vonható. Először is ki kell választani azokat az eseteket, amelyek megfeleltethetők a jelenleginek. Aztán egy olyan apró lépést tenni, amely a múltban a siker felé vezetett. Mivel előre sohasem lehet tudni, hogy ezek a döntéseink valóban sikeresek lesznek-e, ha érzékeljük, hogy nem váltottunk ki negatív hatásokat akkor újabb, majd megint újabb lépések következhetnek a múltbéli tapasztalatok és ezek elemzése alapján. Mivel a jelenlegi helyzet sohasem fedi tökéletesen a múltbéli problémáinkat, a megoldások sem lesznek azonosak, de a tapasztalatok m égis rengeteget segítenek.

6. Kísérd figyelemmel az előrehaladást!
A folyamatok irányát fontos állandóan figyelemmel kísérni. Ezt a legegyszerűbben a következő kérdésekre válaszolva lehet megtenni: Most jobban mennek a dolgok? Mi megy jobban? Ezzel meghatározható, hogy a folyamatok előrehaladása milyen részletektől függ leginkább, ami a jövőbeni döntéseinkre is hatással lehet. A folyamatok vizsgálata alkalmassá tesz bennünket arra, hogy időben beavatkozzunk, s hogy jobban higgyünk benne: a kitűzött célunk elérhető.

7. Határozd meg, hogy mely jövőbeni vágyad válthatja ki a következő változást!
A következő lépés annak meghatározása, hogy vannak-e még olyan vágyak, amelyek újabb változások elindítói lehetnek. Ha igen, akkor vissza kell térni a lépéssorozat elejére. Ha nincsenek, akkor a folyamat e hetedik lépésnél egyelőre befejeződött. Ha egy új vágy ébredne, akkor a processzust újra le kell futtatni.

Mint minden módszer, a fenti hét lépésben összefoglalt is a konkrét helyzetekben méretődik meg. Ha valaki mereven ragaszkodik az itt leírtakhoz, talán éppen az viszi félre. Nem véletlenül esett szó a bevezetésben a kreatív alkalmazásról. Most a befejezésnél a rugalmas alkalmazást kell említeni. Minden helyzet más és más, így a módszert is ezekhez kell igazítani. Azaz néhány lépést lehet, hogy többször is meg kell ismételni, vagy érdemes visszatérni egy korábbi lépéshez és a folyamatot onnan újraindítani, míg egyes lépések más esetekben kihagyhatók.