Osztrák professzor: Dühös a magyar középréteg a korrupt és tekintélyuralmi elitre, de lerázni aligha tudja magáról
A szerb, magyar és grúz középpolgárság a korrupt elittől szenved, azonban a tömegmozgalmak kevésnek bizonyulnak a változáshoz, amíg az EU asszisztál a „stabilokráciához” – írja Oliver Jens Schmitt történész. Miért érdekes a Tisza Párt felbukkanása?
Az újonnan kialakuló magyar, szerb vagy grúz polgárság egyre nehezebben viseli a korrupciót és az önkényes hatalomgyakorlást. Nem szabad hagyni, hogy a főleg a fiataloknak köszönhető tüntetéshullám kihasználatlanul elhaljon – figyelmeztet a Neue Zürcher Zeitungban Oliver Jens Schmitt, kelet-európai történelemmel foglalkozó professzor a Bécsi Egyetemen.
Szerbiában fél éve tízezrek demonstrálnak az autokrácia ellen. Budapesten is napirenden vannak a megmozdulások Orbán Putyin-barát irányvonala ellen. A felvonulásokban közös, hogy nyugati társadalmat követelnek. Magyarországon a tiltakozások egyelőre lepattannak a miniszterelnökről, és idáig Aleksandar Vucic szerb elnök is csupán gyalogáldozatokra volt hajlandó.
De vajon miért nem elegendők a tömegmozgalmak a változáshoz?
A térségben a rendszerváltás után új középréteg jött létre: jól képzett, megnyugtató anyagiakkal, külföldi tapasztalatokkal. Már nem hajlandó olyan körülményeket eltűrni, amelyek Nyugaton elképzelhetetlennek lennének. Normális életet, működő államot akar, jó kórházakkal, iskolákkal, tisztességes igazságszolgáltatással, szabad választással, a tudás megszerzésének lehetőségével.