Irán tagadja, hogy katonai célra alkalmazna nukleáris technológiát

2 perc

2005.02.15. 09:50

Irán nukleáris technológiájáról faggatta Kamal Harazi iráni külügyminisztert a Klubrádió Kontra című műsorában Orosz József. Harazi cáfolta, hogy országa nukleáris fegyvert fejlesztene ki, ám nem válaszolt világosan arra, Teherán miért szerzett be atombomba előállításához szükséges technológiákat.

„Azért kell a nehézvíz, mert különböző orvosi műszerek fejlesztéséhez van szükségünk erre. Ráadásul Iránban nincs nehézvizes atomreaktor” – válaszolta Kamal Harazi arra a kérdésre, Irán minek kísérletezik az atombomba előállításához szükséges nehézvízzel, ha van csak és kizárólag békés célú könnyűvizes atomreaktoruk is. A külügyminiszter szerint országa számára az a fontos kérdés, hogyan állítson elő nukleáris fűtőanyagot, milyen technológiát használjon ehhez. „Például Busher városában egy könnyűvizes technológiájú atomreaktort építünk. Ez is békés szándékainkat bizonyítja” – magyarázta.

Kamal Harazi
A riporter azt is firtatta, hogy az utóbbi időben Irán miért kezdett a fekete világpiacon úgynevezett „forró sejteket”, angolul „hot cell”-eket vásárolni. A nehézvíz mellett ugyanis ez az a technológiai elem, amely az atombomba gyártásához szükséges. Ennek a segítségével nyerik ki az atombomba alapanyagát, az uránium 235-öt, vagy a plutóniumot. Harazi erre a kérdésre nem válaszolt, mondván: túlságosan szakmai, részletkérdés. Később csak annyit tett ehhez hozzá, hogy Irán egyik legfontosabb feladata most meggyőzni a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséget: Teherán békés célú felhasználásra vett ezekből a forró sejtekből.

A riporter megjegyzésére, hogy az elmúlt években Irán felgyorsította a nagy találati pontosságú Sahab nevű közepes hatótávolságú, ballisztikus rakéták fejlesztését, a külügyminiszter leszögezte: ezeknek a rakétáknak az ipari méretű fejlesztése és gyártása csak és kizárólag védelmi célokat szolgál. „A térségben Iránnak meg kell tudnia magát védeni, hiszen számos ellensége van az országnak” – mondta. A miniszter kitartott álláspontja mellett, jóllehet a riporter megjegyezte: a Sahab rakéták nem elfogó-védelmi, hanem stratégiai csapásmérő fegyverek.

Harazi szerint egyébként ebben a kérdésben Európa országai Iránnak fognak hinni. „Olyan formula elfogadását javasoljuk, amely meggyőzi Európát a szavahihetőségünkről, arról, hogy nem célunk a nukleáris fegyver kifejlesztése” – mondta.

A terrorizmus és Irán kapcsolatát firtató kérdésekre válaszolva Harazi kifejtette, az amerikaiak pusztán vádaskodnak és az állításukat máris bizonyítottnak látják. (Nevezetesen azt, hogy Irán támogatja a nemzetközi terrorizmust.) „Irán nemhogy nem támogatja a nemzetközi terrorizmust, hanem maga is áldozata annak. Irán is célpontja az al-Kaidának. Készek vagyunk arra, hogy egy nemzetközi szerződés keretében együtt működjünk a terrorizmus ellen. De! Ha az Egyesült Államok állít valamit, akkor azt bizonyítsa is be” – közölte a külügyminiszter, bár azt leszögezte: amerikai kémrepülőgépek továbbra sem repülhetnek be az iráni légtérbe. „Nyomatékosan szeretném közölni: ha bárki megsérti a légterünket, fenntartjuk a jogot, hogy visszavágjunk és megvédjük magunkat” – figyelmeztetett.