A vártnál nagyobb kamatvágás
75 bázisponttal 8,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot hétfői ülésén a Monetáris Tanács.
A testület úgy ítéli meg, hogy a korábbiakhoz képest nagyobb biztonsággal érhetőek el a 2005, illetve 2006 végére kitűzött inflációs célok - áll a Monetáris Tanács közleményében.
Az elmúlt hónapokban az infláció szempontjából alapvetően kedvező folyamatok bontakoztak ki, amelyek hosszabb távon is elősegíthetik az inflációs célok elérését - indokolta a döntését a testület. Egyben megállapította, hogy a korábban kibontakozó trendet megerősítve az infláció a várakozásoknál is gyorsabban csökkent.
A tavalyi év stabil és kiszámítható monetáris politikájának meghatározó szerepe volt abban, hogy az infláció csökkenéséhez tartós fundamentális tényezők – elsősorban a béralakulás, illetve az inflációs várakozások mérséklődése – is jelentős mértékben hozzájárultak - fogalmazta meg közleményében a Monetáris Tanács.
Alig reagált a forint
A bankközi devizapiacon 50 bázispontos kamatcsökkentére számítottak, de a vártnál 25 bázisponttal nagyobb csökkentés sem rázta meg a piacot.
A keddtől 75 bázisponttal 8,25 százalékra csökkentett jegybanki alapkamat hírére a forint 20-30 fillérrel gyengült, majd percek múlva ismét visszatért a kamatdöntés bejelentése előtti szintre.
A monetáris tanács döntésének bejelentése előtt az eurót 243,40/60 forinton jegyezték, a döntés hatására 243,70/80 forintra erősödött, majd 243,50/60 forintra tért vissza az uniós valuta. A piacon a nap további részében sem számítanak számottevő forint gyengülésre.
A korábban vártnál gyorsabb ütemű kamatcsökkentésre az infláció kedvező alakulása adott lehetőséget - mondta Járai Zsigmond jegybankelnök. Szerinte a 2005. év végi inflációs cél elérését nagy veszély nem fenyegeti. Mint mondta, továbbra is kedvező a nemzetközi befektetői környezet.
Az államháztartás hiányát illetően azonban úgy vélte, a 2004. év végi államháztartási intézkedések nehezítik a tisztánlátást, az ez évi deficitcél csak pótlólagos intézkedésekkel érhető el. Hozzátette: a pénzügyminiszter korábbi közlése szerint ha szükséges, ezeket a lépéseket meg fogja tenni a kormányzat.
Mint mondta, a mostani kamatlépés nem jelenti azt, hogy ez egy felgyorsuló kamatvágás kezdete, a piac által vártnál nagyobb kamatcsökkentés egyértelműen a tavaly decemberi, majd idén januári gyors dezinfláció következménye.
Elemzők nem zárják ki, hogy az alapkamat márciusban további 50 bázisponttal mérséklődik. "A piac minimum 50 bázispontos kamatcsökkentést várt a Monetáris Tanácstól, de az általánosan elfogadott vélemény szerint az valószínűleg nem lesz elég" - mondta Bónis Miklós. Az Inter-Európa Bank elemzője szerint a múlt heti igen kedvező inflációs adat nyomán pozitív fordulat érzékelhető a testület kommunikációjában is, s ezzel magyarázható az éves inflációs prognózis 3,4 százalékos új mértéke is a korábbi 4,5 százalék után.
Márciusban további, 50 bázispontos kamatcsökkentés képzelhető el, hiszen a 3 hónapos kötvényhozamokba már beépült egy 125 bázispontos mérséklés, amelyből hétfőn 75 bázispont meg is valósult - magyarázta Bónis Miklós.
"Most 50 bázispontos, márciusban további 25 bázispontos kamatcsökkentést prognosztizáltunk, tehát a Monetáris Tanács a vártnál nagyobb kamatvágásról döntött" - mondta Bartha Attila. A Kopint-Datorg tudományos főmunkatársa szerint a további kamatdöntést nagymértékben meghatározza a februári inflációs adat.
A Kopint-Datorg februárra 3,7-3,8 százalékos, az év egészére és decemberre 4 százalékos inflációt vár. Az intézet erre az évre 252,5 eurós forintárfolyammal számol, ami lényegében megegyezik a tavalyi 252 forinttal - fogalmazott Bartha Attila.