Lengyelországban és Svájcban is égre-földre keresik az MNB-alapítvány százmilliárdjait

5 perc

2025.04.24. 11:13

2025.04.24. 11:46

Három új felügyelőbizottsági tagot nevezett ki a Pallas Athéné alapítvány vagyonkezelője a varsói GTC ingatlancéghez. A cél, hogy visszafordítsák az Állami Számvevőszék által feltételezett, rendőrségi nyomozáshoz vezető százmilliárdos vagyonvesztést.

A varsói tőzsdén jegyzett GTC ingatlanvállalat honlapján már látszik, hogy kétharmados végső tulajdonosa, a jegybanki Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány új vezérkara munkához látott: első lépésként három új felügyelőbizottsági tagot nevezett ki. A döntés azért kardinális, mert a Matolcsy György korábbi jegybankelnök által 2014-ben eredetileg 266 milliárd forint közpénzből létrehozott Pallas Athéné alapítványok vagyonának döntő része ebbe a vállalatba került. S erről állapította meg az Állami Számvevőszék nemrégiben lezárult vizsgálata, hogy a tőzsdei árfolyama alapján a vagyona felét elveszítette, ami – ha valóban így lesz – önmagában százmilliárdos tétel.

Ki felel a Matolcsy-klán játszmáiban eltűnt százmilliárdokért?

Az MNB hallgat, az ÁSZ feljelentéseket tett amiatt, hogy Matolcsy György elnöksége alatt arcátlanul elherdálhatták a Pallas Athéné alapítvány százmilliárdjait.

A vállalat régiós, zömmel irodaházakból álló ingatlanportfóliójának valós piaci értéke azonban nincs feltétlenül szinkronban az aktuális tőzsdei árfolyammal – bizakodik Hegedüs István, akit az új jegybankelnök, Varga Mihály belépése után neveztek ki valamennyi, a Pallas Athéné alapítvány vagyona felett döntési jogosultsággal bíró vállalat, így a fő-fő vagyonkezelő Optima Zrt. élére. Hegedüs szerint a GTC varsói tőzsdei jegyzései már csak azért sem feltétlenül reálisak, mert az ingatlanvállalatnak nincs érdemi forgalma.