A Vatikán visszautasítja a pápa könyvét ért bírálatokat

1 perc

2005.02.23. 11:37

Visszautasította Joseph Ratzinger bíboros azokat a bírálatokat, amelyek II. János Pál pápát érték, mert a katolikus egyházfő - a bírálók megfogalmazása szerint - párhuzamot vont új könyvében a holokauszt és a magzatelhajtás között.

II. János Pál "nem helyezte egy szintre" a holokausztot (a második világháborús náci népirtást) és a magzatelhajtást. Csupán "a jelen kísértéseitől óvott, nehogy újra a gonosz csapdájába essünk" - mondta Joseph Ratzinger, a Vatikán hittani kongregációjának vezetője az Emlékezet és azonosság címet viselő új pápai
könyv kedd esti bemutatóján.

Mind a magzatelhajtás, mind pedig a holokauszt abban gyökerezik, hogy kormányok összeütközésbe kerülnek Isten törvényeivel. A zsidók tömeges megsemmisítésének gyakorlata véget ért a náci rendszer bukásával, "folytatódik azonban megfogant, de még meg nem született emberi lények legális megsemmisítése" - olvasható a pápa könyvében.
 
A La Repubblica római lap megütközéssel reagált kommentárjában a pápai műben előforduló holokauszt-párhuzamra. Bírálattal illette ezeket a kitételeket Paul Spiegel, a Németországi Zsidók Központi Tanácsának elnöke, Guido Westerwelle, a német szabad demokraták vezetője, valamint Volker Beck, a kisebbik német kormánypárt, a Zöldek parlamenti ügyvezetője is. Beck élesen bírálta, és "közösség elleni uszításnak" nevezte a homoszexualitásról szóló pápai fejtegetéseket is.

Német kereszténydemokraták az egyházfő védelmére keltek Beck éles kijelentése után. Herman Kues, a CDU parlamenti frakciójának egyházi ügyekkel foglalkozó illetékese "sértőnek és közönségesnek" nevezte Beck szavait, és úgy fogalmazott, hogy a Zöldek politikusából "a katolikusgyűlölet beszél". Más vezető CDU-politikusok felszólították Joschka Fischer külügyminisztert, a Zöldek vezetőjét, hogy kérjen bocsánatot a "világszerte tekintély övezte államfőtől" pártbéli kollégája "sértő" kijelentéséért. 

A 224 oldalas könyv, amely több európai országban egyszerre, szerdán került a könyvesboltokba, a demokrácia, a szabadság és a béke kérdéseit boncolgatja keresztény szemszögből. A mű javarészt azokon a beszélgetéseken alapul, amelyeket 1993-ban folytatott a katolikus egyházfő két lengyel filozófussal, Józef Tischnerrel és Krzysztof Michalskival. A pápa a későbbiekben némileg átszerkesztette és aktuális témákkal felfrissítette e beszélgetések szövegét, ezek az átdolgozott szövegek kerültek be a most megjelent könyvbe.