Varga: olyan mintha "a lista" lenne, de nem az
"Biztos vagyok benne, hogy volt olyan név rajta akkor, ami most nincsen. Olyan mintha az a lista lenne, de valószínűleg nem az" - mondta Varga László a Budapest Főváros Levéltárának korábbi főigazgatója. A világhálóra felkerült, 219 nevet tartalmazó "ügynöklistát" is 1989 novembere körül állíthatták össze, ahogy a Németh Miklós által készíttetett listát is.
A hét végén napvilágot látott "ügynöklista" olyan, mintha a Németh Miklós leköszönő kormányfő által készíttetett és a hivatalba lépő Antall Józsefnek átadott ügynöklista lenne, de mégsem az - mondta Varga László.
Varga megmagyarázhatatlannak tartja, hogy például Elbert János irodalomtörténész, fordító neve miért van rajta a listán, "miközben ő már rég halott volt akkor". A világhálóra felkerült, 219 nevet tartalmazó "ügynöklistát" is 1989 novembere körül állíthatták össze, ahogy a Németh Miklós által készíttetett listát.
A dokumentum publikálója azt állítja, hiteles forrásból jutott a csoportokra osztott névsorhoz, amely véleménye szerint "több mint valószínű", hogy azonos a Németh Miklós leköszönő kormányfő által készíttetett és a hivatalba lépő Antall Józsefnek átadott ügynöklistákkal, illetve annak a "nyers változata".
A volt főigazgató nem tudja, hol készülhetett a lista. "Van aki azt mondja, hogy az ékezetek arra utalnak, hogy esetleg nem is Magyarországon készült, de ezt nem lehet tudni. Minden lista manipulált, mivel a nyilvántartás annak idején nem listák alapján történt. Valamilyen szempont alapján elkezdenek kiválogatni a hatalmas kartonrendszerből neveket" - magyarázta Varga.
"Olyan esetről még nem hallottam, hogy valakinek az adatai később kerültek volna be a kartonok közé, arra viszont vannak bizonyítékok, hogy több iratot nem megsemmisítettek, hanem azok kikerültek a helyükről. Az eltűnt iratokat soha senki nem vizsgálta" - fűzte hozzá.