Beleszólt az olasz belpolitikába a kínai textilruha

1 perc

2005.03.10. 10:45

Olaszországban gazdasági reformokra van szükség a versenyképesség javítása érdekében - vallják egyöntetűen iparosok, kereskedők, szakszervezetek és az olasz nemzeti bank. A kormány azonban szerdán ismét elhalasztotta a döntést ez ügyben; s közben egyre nő a feszültség a négypárti koalíción belül.

Az olasz kabinet eredeti javaslatai között a vállalkozások kutatás-fejlesztési tevékenységének ösztönzése, a villamosenergia-ipar liberalizációjának meggyorsítása és a külföldről hazatelepülő olasz vállalatok támogatása szerepelt; a döntés a kormánykoalíció egyik tagja, az Északi Liga ellenkezésén bukott meg: a párt kvóták és védővámok bevezetését követeli az EU-n kívülről származó, elsősorban kínai textilruházati-cikk-, valamint cipőimportra.

A kormány más pártjai és a balközép ellenzék is arra figyelmeztetnek: a vám- és kereskedelempolitika összeurópai ügy, az nem a nemzeti kormányok hatásköre. A vállalkozók képviselői is elutasítják a felvetést, attól tartanak, hogy egy esetleges importkorlátozás a későbbiekben negatívan hathat az olasz termékek exportjára. Az Északi Liga által delegált jelenlegi és korábbi miniszterek ugyanakkor úgy érvelnek, hogy nem kérnek mást az EU-tól, mint hogy cselekedjen az USA-hoz hasonlóan: védje meg saját iparát.

Az Északi Liga hajlandó a „kompromisszumra”: eláll gazdasági követelésétől, ha a politikai bázisát jelentő észak-olasz tartomány nagyobb autonómiát kap.

Feszült várakozás előzi meg a pénteki olasz kormányülést.