Rice óva inti az EU-t a kínai fegyverembargó feloldásától

1 perc

2005.03.20. 13:06

Óva intette az Európai Uniót a kínai fegyverszállítási tilalom feloldásától Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter vasárnap, néhány órával pekingi látogatásának megkezdése előtt.

Washington szerint a Kínába irányuló fegyverszállítások felújítását célzó bármilyen uniós lépés azt a kockázatot rejti magában, hogy felborul az Ázsia csendes-óceáni térségében kialakult hatalmi egyensúly. Az utóbbi évtizedekben az Egyesült Államok tartotta fenn a stabil környezetet a régióban, így nyilvánvalóan nyugtalanítja minden olyan lépés, amely megváltoztathatja az egyensúlyt - hangoztatta az amerikai diplomácia vezetője Szöulban azt követően, hogy megbeszélést folytatott Ro Mu Hjon dél-koreai elnökkel, Ban Ki Mun külügy- és Csung Dong Jong országegyesítési miniszterrel az észak-koreai atomfegyverkezés miatt kirobbant válságról.

"Az Európai Uniónak nem szabad semmi olyat tennie, amivel elősegíti, hogy a kínai hadsereg korszerűsítésének folyamatában eredményesen felhasználja az európai technológiát" - hangoztatta Rice, emlékeztetve arra, hogy nem Európa, hanem az Egyesült Államok volt az, amely hatalmas költségek árán megvédte a csendes-óceáni térség stabilitását.
 
Az Európai Tanács 1989-ben, a Tienanmen téri vérengzés után rendelt el fegyverembargót Kína ellen. A nagyobb demokráciát követelő diákmozgalom brutális elfojtásának emléke azonban erőteljesen halványulni látszik, és a legnagyobb európai államok, Németország és Franciaország vezette csoport a tilalom feloldását szorgalmazza.

A kínai parlament múlt héten szavazta meg az ország katonai költségvetését, amelynek értéke 12 százalékkal 244,65 milliárd dollárra emelkedett. Emellett jóváhagyta az elszakadásellenes törvényt, amely fegyveres beavatkozásra ad felhatalmazást, ha Tajvan hivatalosan kinyilvánítja függetlenségét. Az Egyesült Államok aggódva figyeli a kínai katonai kiadások növekedését, a kínai hadsereg erejének és minőségének ugrásszerű javulását.