Orbán privatizált volna Tokajban

2 perc

2005.03.25. 07:30

A Tokaj Kereskedőház Rt. privatizációját Orbán Viktor – bízva a Fidesz győzelmében – a 2002-es választások utánra tervezte – állítja az Élet és Irodalom riportja.

© Dudás Szabolcs
A hetilap által közétett dokumentum szerint a Szárhegy dűlő–Sárazsadány–Tokajhegyalja (SZST) Kft. 2000. szeptember 6- i taggyűlésén a jelen lévő Orbán Viktor, akkori kormányfő türelemre intette felesége, Lévai Anikó üzlettársait. Kékessy Dezső, egykori párizsi nagykövet egyebek mellett az egyik tokaji ingatlanról beszélt, amit feltétlenül meg akart szerezni az SZST számára. És arról is szólt, hogy a tulajdonosok közismertsége miatt csak az ún. „paravánvásárlásokkal” növelhetik a cég vagyonát. Orbán továbbá azt mondta volna a szeptember 6-án tartott közgyűlésen: "Ezt a választások előtt nem lehet megcsinálni. A borkutatót nem lehet külön kihozni, óriási botrány lenne belőle. Ha szétszedjük az egészet, akkor ki lehet hozni a kutatót. 2002 után lesz aktuális."

Az Élet és Irodalom korábbi cikkeiből kiderül, hogy az Orbán Viktor felesége résztulajdonában álló társaságnak tervei voltak az állami tulajdonban lévő Tokaj Kereskedőház Rt.-vel, elsősorban a legértékesebb részeit szerette volna megszerezni, a muzeális borokat őrző tarcali borászati kutatót, illetve a kiváló termelőhelynek számító Szarvas-dűlőt. Ez nem sikerült, mert sem az Orbán-, sem a Medgyessy, sem a Gyurcsány-kormány alatt – bár a céget többször meghirdették – nem privatizálták a részvénytársaságot.

Rajnai Attila riportja azt állítja, hogy a cégért jóval többet kér az ÁPV Rt., mint annak valódi piaci értéke, és ez felveti esetleges háttéralku gyanúját a két legnagyobb párt között. Az egyik nemzetközi könyvvizsgáló cég két éve 2,4–2,8 milliárd forintot tartott reálisnak, ezzel szemben az állami privatizátorok kétszer annyit szeretnének kapni.

A korábbiakkal ellentétben a pályázatban már nem szerepel a muzeális borkészlet és számos a céghez tartozó ingatlan. (Az ÉS egy korábbi cikkében Orbán Viktor is lehetőségként vázolta a cég vagyonának darabonkénti privatizációját.) A magas ár miatt a cég vezetőiből és beszállítóiból összeállt Tokaj Zéta Gold Kft-nek nincs esélye a vételre.

Kékessy Dezsőnek egyébként sikerült megvásárolni az egykori tokaji Áfész-központ épületét, és a belvárosi műemlékingatlan 2003 nyara óta a Kékessy család birtokában lévő Patrícius Borház Kft. tulajdonában van. Az Élet és Irodalom úgy tudja, az ingatlan több vállalkozó fantáziáját megmozgatta, de a ház értékesítéséről ők nem szereztek tudomást.

Majer János, Tokaj polgármestere a Klubrádió Kontra című műsorában elmondta, hogy évekkel ezelőtt látogatta meg Kékessy Dezső, akivel többször is találkozott és ő kalauzolta a városban is.