Az emberek többsége betiltaná a dohányzást az éttermekben

2 perc

2005.04.07. 14:20

A vendéglátóhelyeket érintő zéró toleranciát leginkább a 60 évnél idősebbek követelnék (59 százalék), míg a férfiak 38 százaléka, a nők 49 százaléka szerint kellene megtiltani a dohányzást az éttermekben, kocsmákban, pubokban - derül ki a kormánymegbízotti iroda által rendelt felmérésből.

A kormánymegbízotti iroda felkérésére készített 1200 fős reprezentatív felmérést februárban végezték a dohányzási szokásokról, amelynek eredményeit most tették közzé. Eszerint a megkérdezettek közel fele megtiltaná a dohányzást az éttermekben - ismertette a felmérés eredményét Kökény Mihály népegészségügyi kormánymegbízott az EU dohányzásellenes kampányának sajtótájékoztatóján. A megkérdezettek kétharmadát zavarja, ha étkezés közben valaki rágyújt, de itt a rendszeres dohányzók elnézőbbek, mint a nem dohányzók. Utóbbiak 78 százalékát zavarja a füst.

Kampány
Összesen 72 millió eurót fordítottak az EU most induló dohányzásellenes kampányára, amelyet az Európai Bizottság finanszíroz. Öt éven belül nálunk is tilos lehet a dohányzás az éttermekben és a szórakozó-helyeken.
További  részletekért klikkeljen!
Arra a kérdésre, hogy egyetért-e azzal, hogy az oktatási intézményekben egyáltalán ne lehessen rágyújtani, az összes megkérdezett 73 százaléka válaszolt igennel és itt is a 60 évesnél idősebbek a szigorúbbak (87 százalék).

A kérdésre a rendszeres dohányzók 59 százaléka válaszolt szintén igennel, a nem dohányzóknak pedig 81 százaléka. Ugyanez az eredmény az egészségügyi intézményekre vonatkozó kérdésre adott válaszokban is hasonló képet mutatott.

Érdekes eredmény született a 'ki, mikor gyújt rá' kérdés kapcsán a rendszeres dohányzók körében. Nyolcvan százalékuk étkezés után mindig rágyújt és 8 százalékuk még étkezés közben is cigarettázik. Kiderült, hogy többen dohányoznak otthon, mint az utcán, a lakásában 70 százalék, míg a közterületeken 63 százaléka gyújt rá. Munkahelyen 52 százaléka dohányzik a megkérdezetteknek, míg az éttermekben "csak" 29 százalék.

A dohányzás előfordulási gyakorisága nem változott, 2002-es adatokkal összehasonlítva a férfiak 43 százaléka, a nők 30 százaléka dohányos. A megkérdezettek közül 38 százalék a 30-45 éves korosztályhoz tartozik, és a 60 évesnél idősebbek 12 százaléka számít rendszeres dohányzónak.

A 'már nem' válaszokból kiderült, hogy több férfi (21 százalék) szokott le a cigarettáról, mint nő, utóbbiak 13 százaléka nem gyújt már rá. A megkérdezettek 47 százaléka válaszolt úgy a felmérésben, hogy nem dohányzik és soha nem is volt rabja e káros szenvedélynek.