Több havi mélyponton a forint
Kedden jelentősen gyengébben nyitott a forint a bankközi devizapiacon, az eurót nyitáskor 249 forint körül jegyezték, fél tíz tájban pedig már 250,00/30 forinton állt az árfolyam, ami másfél forintos erősödés a hétfői 248,50/60 forinthoz képest. Több hónapja nem járt a forint ezen a szinten.
A forint 11,41 százalékon állt fél tízkor a +/-15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán, 56 bázisponttal gyengébben a hétfői helyzeténél. Az élénk reggeli forgalom alapján további forint gyengülés sem kizárt - mondják a piacon. A pénzügyminiszter menesztése miatti kedvezőtlen piaci hangulatot a régiós valuták gyengülése súlyosbítja.
A dollárral kedden reggel még 190 forint körül kereskedtek. Fél óra alatt 192,20/30 forintig erősödött az amerikai valuta, amely hétfőn 191,00/10 forinton fejezte be a napot.
A piacon nem tartják kizártnak, hogy hétfőn ezúttal elmarad a jegybanki kamatcsökkentés. Ez a várakozás hatással lehet a bankok mai döntésére is arról, hogy a lejáró 253 milliárd forinthoz képest mekkora összeget kötnek le a jegybankban két hétre.
A folyamatok mögött a tegnapi pénzügyminiszter-váltás körüli bizonytalanság mellett nagyobbrészt feltehetően régiós tőkekivonás áll, ugyanis a régió fontosabb devizáinál szintén érdemi gyengülés figyelhető meg az euróval szemben - írja a portfolio.hu. A portál szerint az elmúlt napokban egyre intenzívebb jelek mutatkoztak arra, hogy a befektetők kockázatvállalási hajlandósága a feltörekvő piaci devizákkal szemben csökken, ez az árfolyamok fokozatos gyengülésében öltött testet.
A dollár euróhoz viszonyított erősödésével, illetve a zloty pozitív korrekciójával párhuzamosan az euró kurzusa 11 óra után visszatért a lélektani határnak számító 250 forint alá, bár így is jóval felülmúlja a tegnapi szintet - számol be a Napi Gazdaság.
"Az MSZP megoldotta a forint gyengítését, nem kell itt kamatcsökkentés" - idézi a lap Tóth Lászlót, az ING Bank munkatársát. A szakember hozzátette: ütik a lengyel devizát is, a tegnap reggel még 4,15 zloty körüli euróárfolyam kora délelőttre 4,22 környékére emelkedett.
A délután megjelenő államháztartási adatok, illetve az amerikai szereplők belépése viszont még megmozgathatja a forintot, s a zloty továbbra is meghatározó marad. Kérdés, hogy lesz-e még egy forinteladási hullám, ami átviszi a 250,50 forintos euróárfolyamot és elsodorja-e 251-ig. Hosszabb távon a 2006-os költségvetés lesz a meghatározó a forint pozíciója szempontjából - véli Tóth.