Óriás ősember maradványára találtak Dél-Kínában

1 perc

2005.04.28. 14:28

Vastag csontozatú, 180 centiméter magas, több mint 6000 évvel ezelőtt élő ősember maradványait találták meg kutatók a dél-kínai Kuanghszi-Csuang (Guanxi Zhuang) autonóm tartományban.

Ritkaság, hogy ilyen "langaléta" őskori ember maradványaira bukkanjanak Dél-Kínában, amely ráadásul sokkal vastagabb, erősebb csontozatú volt, mint a ma ugyanazon a vidéken élő emberek. Az óriást Kungjüan (Gongyuan) faluban, Janghszü (Yangxu) és Pajszö (Baise) városok közelében, egy újkőkori lelőhelyen fedezték fel a pajszöi antropológiai intézet munkatársai.

Az emberi maradványokon kívül találtak szerszámokat is, köztük kalapácsot és vésőt, valamint medve-, majom- és szarvascsontokat. Huang Hszin (Huang Xin), az ásatások vezetője elmondta, hogy tátva maradt a kutatók szája a neolitikumi lelőhelyen talált hímvesszőformájú, totemszerű kőoszlop láttán is.

A Jünnan-Kujcsou (Yunann-Guizhou) fennsík és a Délkelet-Ázsia közt fekvő, 800 négyzetkilométernyi Pajszöi-medence tanulmányozása alapvető ismeretekkel szolgálhat az ősember eredetét, fejlődését és vándorlását illetően - idézte az Újkína hírügynökség Huang Hszint. A Kínai Tudományos Akadémia régészei 1973-ban Pajszöben 800 ezer évre visszanyúló kőeszközöket találtak egy paleolitikumi, vagyis őskőkori lelőhelyen. A lelet arra utalt, hogy az ázsiai emberős ugyanolyan ügyesen készített szerszámokat, mint afrikai társa. A kungjüani lelet arra enged következtetni, hogy hajdan egy szokatlanul magas termetű ősemberfaj élhetett ebben a térségben, de ennek bizonyításához még további kutatásokra lenne szükség.