Bocsánatot kért Kóka János
Vizi E. Szilveszter "nagyon reméli", hogy a jövőben kormányzati részről nem lesznek az ország gazdasági növekedését károsító, félreérthető megnyilatkozások - erről a Magyar Tudományos Akadémia elnöke maga beszélt hétfőn, utalva arra, hogy Kóka János gazdasági miniszter bizonyos korábbi kijelentéseiért telefonon kért tőle elnézést.
A Magyar Nemzet múlt pénteki beszámolója szerint a tárca vezetője a fiatal közgazdászok országos találkozóján, április elején egyebek között olyan kijelentést tett, hogy "az MTA-nak azon területeit, amelyek nem szolgálják közvetlenül a versenyképességet, a földdel kell egyenlővé tenni, mert csak porosodó iratokat gyártanak".
Vizi E. Szilveszter azt mondta, nincs hiteles dokumentum arra vonatkozólag, mit mondott a miniszter.
A gazdasági tárca kommunikációs igazgatója - kérésére - azt közölte vele: Kóka János az említett fórumon egyebek között arról beszélt, "felesleges az MTA kutatói hálózatának azon részeit finanszírozni, amelyek nem hoznak valódi hozzáadott értéket a gazdaság és a társadalom szereplői számára".
A miniszter a tárca közlése alapján azt is kijelentette: "Nobel-díjasaink aktuális teljesítőképességét jelentősen korlátozza, hogy zömük már nem él".
Az idén már másodízben Nobel-díjra jelölt orvosprofesszor az előbbi mondatra reagálva kifejtette: nem ért egyet a miniszter kijelentésével, és Albert Einsteint hozta fel ellenpéldának, a német fizikus éppen száz éve publikálta felfedezéseit. Albert Einstein igazi alapkutató volt, ő egy gyönyörű bizonyíték, egy ötletét leírta, kortársai támadták, és ma világszerte hatalmas bevételek származnak a felfedezésén, egy alapkutatási eredményen alapuló beruházásokból - mondta.
Elmondta, Kóka János felhívta őt telefonon, hogy tisztázza a helyzetet. A miniszter úgy értékelte, nagyon sok mondatát rosszul értelmezik, és "valószínűleg mondott olyan mondatot is, amelyet nem kellett volna, mert nem is úgy gondolta, s ezért elnézést kért".
Szerencsétlen mondatok hangozhattak el - mondta Vizi E. Szilveszter, hozzátéve, a miniszterrel való beszélgetése után úgy tűnik, ez tisztázódott. "Nagyon remélem, hogy a kormányzat tagjai közt nincs olyan, aki a kutatás-fejlesztést, az alapkutatást feleslegesnek tartja, vagy nem tartja fontosnak" - jelentette ki az MTA elnöke.
Leszögezte: minden olyan kérdésben, amelyben akár tudatosan, akár véletlenül az ország gazdasági növekedését károsító nézetek jelennek meg, mint például ebben az esetben, "akkor fölemeljük a szavunkat".
Kifejtette, abban tökéletesen egyetért a miniszterrel - és ezt a gondolatot a közgyűlésen is hangoztatni fogja -, hogy a versenyképességet javítani kell, a kis- és középvállalkozóknak kell ötleteket adni. Ugyanakkor azt mondta: irányított és alkalmazott kutatásokra természetesen szükség van, de az eredeti gondolatokat nem lehet leradírozni, kiirtani. Ez is egy alapkutatás eredménye - mutatott végül az akadémia elnöke a hangját rögzítő digitális diktafonra.