Putyin: Oroszország nem felejt

2 perc

2005.05.09. 07:13

Oroszország soha nem felejti el a szövetségesek, az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, valamint a német és olasz antifasiszták segítségét, amit a Szovjetuniónak nyújtottak a második világháború idején - jelentette ki az orosz elnök.

Putyin és Bush Volgába száll
© AP
Vlagyimir Putyin a háború befejezésének 60. évfordulóján tartott ünnepi díszszemlén tartott beszédében hangsúlyozta: soha nem szabad többé megengedni, hogy megismétlődjön a hidegháború, és a német-orosz megbékélését a második világháború utáni Európa egyik legfontosabb vívmányának nevezte.

Az orosz elnök biztosította a jelenlévőket arról, hogy a mai Oroszország politikáját "a szabadság és a demokrácia eszményei alapján építi, tiszteletben tartva minden állam jogát arra, hogy maga válassza önállóan saját fejlődési útját."

Vlagyimir Putyin, aki mint főparancsnok fogadta SzergejIvanov védelmi miniszter jelentését a Vörös téri díszszemle kezdetén, kiemelte a volt Szovjetunió összes népének és köztársaságának különleges szerepét a Nagy Honvédő Háborúban aratott győzelemben.

"Közös a gyászunk, az emlékezésünk és adósságunk a jövendő nemzedékek előtt, amelyeknek át kell adnunk történelmi rokonságunk, közös elképzeléseink és reményeink szellemét" - hangsúlyozta Putyin, kifejezve meggyőződését, hogy a FÁK-országok "testvériségének és barátságának nincs alternatívája".

Bár a háborús dráma kimenetelét meghatározó események a Szovjetunió területén történtek, Moszkva sohasem osztotta a győzelmet "sajátra és idegenre", és mindig emlékezni fog az amerikai, brit és francia szövetségesekre, valamint a német és olasz ellenállókra - mondta Putyin, hozzátéve, soha többé nem szabad megengedni, hogy megismétlődjön a hidegháború.

Kijelentette, a modern Oroszország a szabadság és a demokrácia eszméire, az államok önrendelkezési jogára építi politikáját. Ez a politika a bizalmon alapul azon államok irányában is, amelyek a múltbeli szembenállás után rátaláltak a nemzetközi együttműködés útjára. Ezzel összefüggésben Putyin a háború utáni Európa egyik legnagyobb értékének nevezte Oroszország és Németország kiengesztelődését.

A parádén - amelynek dísztribünjein félszáz állam- és kormányfő, köztük Mádl Ferenc köztársasági elnök és felesége foglalt helyet Putyin és felesége társaságában, mintegy két és félezer veterán között - felvonultatták a Nagy Honvédő Háborúban kitűnt alakulatok zászlóit, korabeli egyenruhát és fegyvereket viselő osztagok meneteltek, és további 2600 veterán hajtott körbe korhű kisteherautó-utánzatok platóján egykori szovjet frontjaik (hadseregcsoportjaik) szerint.

E "történelmi rész" után az egyes fegyvernemek hadiakadémiáinak hétezer oktatója és kadétja masírozott a katonazenekar indulóira.

Végül kilenc vadászgép, öt Szu-27-es és négy MiG-29-es rombuszt rajzolt az égre, három Szu-25-ös pedig orosz trikolort festett kondenzcsíkjával.

Ezután a díszvendégek, köztük a magyar államfő is vörös szegfűt helyeztek el az Ismeretlen Katona Sírjánál, majd Vlagyimir Putyin és felesége fogadást adott a Kremlben.