A KSH nem érti a Merrill Lynch fenntartásait
"A Központi Statisztikai Hivatal értetlenül áll a Merrill Lynch londoni irodája állítása előtt, mivel egyrészt a GDP számítását az Eurostat által jóváhagyott módszer, az Európai Számlarendszer alapján végzi, másrészt nem módosította a 2004. évi GDP adatokat" - áll a hivatal közleményében, amelyet szerdán juttattak el az MTI-nek.
A Merrill Lynch londoni irodája által a befektetőknek havonta összeállított európai feltörekvő piaci helyzetelemzés májusi, 49 oldalas kiadása szerint a gazdaság lendülete az idén tovább gyengült, a növekedés üteme valószínűleg 3 százalék közelébe lassul, és ez a teljesítmény is nagyban függ a költségvetési ösztönzőktől.
A befektetési cég szerint a bizonytalanságot fokozza, hogy a statisztikai hivatal "állítólag ellentmondásos módszertani változtatásokat alkalmaz ... amelyek javították a tavalyi GDP-adatokat". A Merrill Lynch szerint a tavalyi második félévi tényleges növekedés gyengébb volt a számok által jelzettnél.
A befektetési cég első alkalommal áprilisi jelentésében említette a GDP-számítással kapcsolatos kifogásokat, akkor Mellár Tamásra, a hivatal korábbi elnökére hivatkozva. Az első előzetes közlésnél részletesebben alátámasztott GDP-adatok megerősítik, hogy a 2004. negyedik negyedévi gazdasági növekedés üteme (az előző év azonos negyedévéhez viszonyított adatok szerint) kizárólag a bázishatás következtében lassult Magyarországon - közölte a hivatal legutóbbi, A KSH jelenti című kiadványának márciusi számában.
A KSH legutóbbi közlése szerint a GDP 2004-ben 4 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, tavaly az utolsó negyedévben a gazdasági növekedés 3,8 százalék volt. Tavaly a GDP értéke folyó áron 20.216 milliárd forint volt, ami 80,3 milliárd eurónak felel meg (tavaly az euró átlagosan 251,8 forintot ért).
A tavalyi utolsó negyedéves adatok alapján a KSH megállapítja, hogy magyarországi növekedés motorja az áruk és szolgáltatások kivitele volt, amely tavaly az év egészét tekintve 15,7 százalékkal nőtt, vagyis gyorsabban a behozatal 14,0 százalékos bővülésénél. A belföldi felhasználás kisebb ütemben növekedett, mint a termelés, az egyensúlyhiány mérséklődött. Az átlagosnál lassabban növekedett a felhasználás túlnyomó részét kitevő fogyasztás, míg a felhalmozás növekedésének mértéke meghaladta a GDP-ét - írja a KSH.