Felkelés tört ki Üzbegisztánban

2 perc

2005.05.13. 06:22

Felkelők vonták ellenőrzésük alá péntekre virradóra Andizsán kelet-üzbegisztáni város közigazgatását. Egy fegyintézetből szabadon engedtek több mint kétezer rabot, s tíz rendőrt túszul ejtettek. Az üzbég elnök a lázadás hírére a térségbe utazott.

Fajdzsahon Zajnobidonov , az Appelacija nevű jogvédő szervezet szóvivője közölte, nem tudni ki irányítja jelenleg a várost. Lángba borult egy színház és egy moziépület.Az üzbég hatóságok egyelőre nem szólaltak meg az eseményekkel kapcsolatban. Szemtanúk elmondása szerint a lázadók túszul ejtettek tíz rendőrt. A túszszedők orosz közvetítést követelnek.

A felkelés hírére pénteken reggel Andizsánba repült több más magas rangú vezető társaságában Iszlam Karimov üzbég elnök, hogy felmérje a kialakult helyzetet - közölték az üzbég kormány és rendőrség névtelenséget kérő illetékesei.

Riadókészültség

Sajátos "demokrácia"
A 26 milliós közép-ázsiai országban tavaly decemberben tartottak választásokat. A választáson a szovjet kommunista párti politikusból 1991-ben üzbég elnökké átvedlett Iszlam Karimov üzbég elnökhöz közel álló pártok szerepeltek a legjobban. A választáson öt párt indult ugyan - az Adolat, a Halk Demokratik Partijaszi, a Fidokorlor, a Millji Tiklanis, illetve a Vatan -, ám ezek mindegyike Karimovot támogatja, és így nincs lényeges különbség a politikai szervezetek programjai között. A valódi ellenzéki pártok - köztük a Birlik vagy az Erk - hivatalos bejegyzés hiányában nem is indíthatták közvetlenül jelöltjeiket, így azok csak független jelöltként jelentkezhettek a választási irodáknál.
Andizsánban szemtanúk elmondása szerint kaotikus a helyzet. Többen lövésekről számoltak be, valamint arról, hogy a hadsereg gépesített egységei jelentek meg a város utcáin, ahol több, a központba vezető utat autóbuszokkal és teherautókkal torlaszoltak el. Meg nem erősített hírek szerint a lázadók megtámadták a hadsereg egyik laktanyáját is.

A hírügynökségek már három halálos áldozatról is beszámoltak. Az Interfax orosz hírügynökség, a helyi hatóságokra hivatkozva azt jelentette, hogy riadókészültségbe helyezték Andizsánban az összes biztonsági erőt. Közben, mint a fent idézettek közölték, sürgős tanácskozást hívtak össze a taskenti védelmi minisztériumban a lázadás hírére. Az izraeli nagykövetség biztonsági őre agyonlőtt egy öngyilkos merénylőt, aki a testére erősített bombával az épület felé tartott.

Spontán forradalom?

Üzbegisztán keleti részén tavaly novemberben már sor került összecsapásokra. Miután az árak letörésében érdekelt hatóságok megtiltották, hogy közvetítők is részt vegyenek a kereskedelmi üzletekben, illetve megszigorították a kiskereskedelmi engedélyek kiadásának rendjét, Kokand városában ezrek vonultak az önkormányzat, illetve a rendőrség épülete elé. A rendőrök és a tüntetők közti összetűzésekben többen megsebesültek, és a tiltakozók felgyújtottak több rendőrautót is.

A Karimovval szemben álló politikusok már korábban többször jelezték, hogy az ellenzék szervezetlensége, a hatalom rugalmatlansága és a növekvő szociális elégedetlenség végül polgárháborúba sodorhatja Üzbegisztánt. „A forradalmakat általában jól szervezett ellenzékiek indítják meg. Attól tartok, hogy az éhség és az elnyomás miatt nálunk előbb-utóbb spontán polgárháború tör ki” - nyilatkozta a decemberi választások után Vaszilja Inojatova, a Birlik nevű ellenzéki párt egyik vezetője.