Nem kezdik újra a BBC-sztrájkot

2 perc

2005.05.27. 12:15

A világ első számú közszolgálati műsorszolgáltatójánál működő érdekképviseletek május 31-ére és június 1-jére hirdették meg a második sztrájkhullámot; az első, 24 órás munkabeszüntetés hétfőn volt, komoly fennakadásokat okozva a BBC tévé- és rádióállomásainak hírszolgáltatásában.

A közszolgálati és a köz
A BBC, amelynek sem tévé-, sem rádióműsoraiban soha nincs reklám, kizárólag a háztartásonként 127 fontos - összesen mintegy 3,8 milliárd fontnyi (1350 milliárd forint) - éves előfizetési díjból él.
A sztrájksorozat előzményeként a cégvezetés igen jelentős, összességében 3780 fős, vagyis a 27 ezres munkatársi gárda 14 százalékát érintő, megtakarítási célokkal indokolt, részprivatizációs elemekkel kiegészített leépítési tervet jelentett be. Mark Thompson vezérigazgató szerint ez elengedhetetlen a célként kitűzött évi 355 millió font (130 milliárd forint) megtakarítás eléréséhez. 
    
A szakszervezetek szerint azonban a leépítési terv a BBC nyolc évtizedes történetének legkárosabb és legátgondolatlanabb vállalatvezetési döntése, amelynek eredménye csak a világszerte igazodási pontnak tekintett hír- és műsorszolgáltatási színvonal romlása lehet.
   
A brit munkaügyi békéltető tanács (ACAS) közreműködésével megtartott, maratoni - 20 órás, péntek hajnalba nyúló - tárgyalásokon azonban a vártnál számottevően komolyabb előrelépés történt: a BBC vezetése felajánlotta, hogy egy teljes évre, 2006 nyaráig felfüggeszti a kötelező erejű elbocsátásokat, megvárva, hogy a szakszervezeteknek sikerül-e önkéntes alapú létszámcsökkentési módozatokban egyezségre jutniuk az alkalmazottakkal.
   
A vállalatvezetés emellett belement abba is, hogy a következő két évben nem privatizálják, illetve nem szervezik ki a BBC működésének alapvető tárgyi-fizikai feltételeit megteremtő produkciós cég, a BBC Resources tevékenységét. Egyezség született arról is, hogy a hároméves megtakarítási terv utolsó évében a BBC felülvizsgálja, hogy szükségesek-e további karcsúsítások.
   
A szakszervezetek a jelentős engedmények ellenére egyelőre nem kötelezték el magukat a sztrájksorozat végleges lefújására, csak annyit vállaltak, hogy a háromnapos hosszú hétvége után, kedden a munkavállalók elé terjesztik megvitatásra a javaslatokat. Az érdekképviseletek hangsúlyozták, hogy a dolgozókra bízzák a döntést, és az alkalmazotti gárdát nem fogják külön felszólítani az elért engedmények elfogadására. A jószándék jeleként mindazonáltal törölték a május végére meghirdetett újabb, kétnapos sztrájkot.
   
Mark Thompson vezérigazgató ugyanakkor közölte pénteken, hogy a cég ennél tovább biztosan nem fog hátrálni, függetlenül attól, hogy a munkaügyi konfliktus meddig húzódik.