A G8 "fegyverekkel önti el" a fejlődő országokat

2 perc

2005.06.22. 12:42

A fejlődő térség szegénységének csökkentésére, stabilitásának megteremtésére és emberi jogi helyzetének javítására tett saját vállalásaikat ássák alá a leggazdagabb országok azzal, hogy "felelőtlen módon" fegyvereket exportálnak a világ legszegényebb, konfliktusoktól leginkább sújtott országaiba - áll az Amnesty International szerdán Londonban kiadott jelentésében.

A világ legnagyobb emberi jogi csoportja és két másik kampány-, illetve segélyszervezet, a kézifegyverexport ellen küzdő IANSA és az Oxfam által közösen összeállított jelentés, amelyet a hét vezető ipari hatalom és Oroszország (G8)  csütörtöki londoni külügyminiszteri értekezlete elé időzítettek, azt írja: a gazdag országokból exportált fegyverekkel visszaélve évente több százezer embert ölnek meg, erőszakolnak meg, vetnek alá kínzásnak vagy űznek el otthonából.

Az AI szerint kérdéses, hogyan lehet komolyan venni a szegénység és törvénytelenségek leküzdésére tett G8-vállalásokat, amikor ugyanezen országok némelyike maga engedélyezi a fegyverexportot elnyomó rezsimeknek, szélsőséges konfliktusok sújtotta térségeknek vagy olyan országoknak, amelyek aligha engedhetik meg maguknak e fegyverek importját.

A jelentés szerint a nyolcak adják a világ fegyverexportjának 80 százalékát, és az általuk eladott fegyverek hozzájárulnak a világ legszegényebb, legsebezhetőbb népeinek elnyomatásához. A felhívást összeállító szervezetek szerint fegyverek jutnak el még olyan, egyébként uniós fegyverembargó alá helyezett országokba is, mint Mianmar (Burma) és Szudán, valamint olyan, az emberi jogok súlyos megsértéséről ismert országokba, mint Kína, Kolumbia vagy Kongó.

A jelentést kiadó csoportok már másfél éve útnak indították kampányukat a harmadik világ elnyomó rezsimjeinek szánt fegyverek exportjának tilalmáért. A kampányt indító jelentésében az Amnesty International egyebek mellett azt írta: a polgári lakosságot leginkább veszélyeztető hagyományos kézifegyverzet forgalmának éves értéke - 21 milliárd dollár - több mint kétszeresen haladja meg azt az összeget, amennyiből egyszer s mindenkorra megoldható lenne a legszegényebb fejlődő térségben a teljes körű iskoláztatás.

Az AI 2003 végi jelentésében szereplő pontos kimutatás szerint akkor 639 millió kézifegyver volt használatban világszerte; számuk évente 8 millióval nő. A fegyverekhez minden évben 16 milliárd lövedéket gyártanak. Az AI szerint évente több mint 500 ezren halnak meg szabadon forgalmazott hagyományos fegyverektől, vagyis csaknem minden percben megölnek valakit lőfegyverrel. Az utóbbi tíz évben csak Brazíliában 300 ezer ember vesztette életét lőtt sebektől; Rio de Janeiróban 5-6 ezer gyerek tart magánál lőfegyvert. Az egész világon 300 ezerre tehető a felfegyverzett gyerekek száma, sokan - főleg Afrikában - hivatalos kormányhadseregekben szolgálnak. 

Az idén Nagy-Britannia tölti be a G8 soros elnöki tisztségét; programjának központi eleme a legszegényebb fejlődő térség adósságának leírása és oktatási, valamint egészségügyi helyzetének javítása.