Sokan hiszik: az ördög ölte meg a román apácát

1 perc

2005.06.24. 09:21

A moldvai kolostorban "ördögűzés" közben halálra kínzott apáca esete önvizsgálatra készteti-e a román népet, amelyik még nem tudja, hogy csak szeretné, vagy igazán akarja is Európát? – teszi fel a kérdést vezércikkében a Krónika.

Az erdélyi napilap Az útkeresés mártírja című vezércikkében emlékeztet: a Vaslui megyei Tanacu lakóinak egy része szerint maga az ördög ölte meg Maricica Irina Cornici apácát a falu melletti Szentháromság-kolostorban. A kijelentés nem egy, a középkort idéző történelmi regény mondata, hanem a legfrissebb napilapokban olvasható. A fiatal nővér kínok közti halála bulvárcsemegéből nagyon hamar országos üggyé vált, talk-show-k, riportok, publicisztikai anyagok tömkelege foglalkozott, foglalkozik a kolostorfőnök és a négy apáca tettével. Az ügy a hétköznapok legfőbb beszédtémájává vált, háttérbe szorítva egyéb fontos témákat, például a vasutassztrájkot és a parlamentben benyújtott ellenzéki bizalmatlansági indítványt.

A médiában kirajzolódó kép pedig azt mutatja, hogy Románia szinte egy emberként ítéli el a barbárnak tekintett cselekedetet. "Ám ez a teljes, valós kép?" – teszi fel kétkedően a kérdést a , megállapítva: Tanacu lakóinak véleménye például egészen más, és abban az országban, ahol a javasasszonyok igazi médiasztárok, és egyetemet végzett emberek kérik pópájukat, törje meg a rájuk mondott rontás varázsát, képmutatás kijelenteni, hogy Petru Daniel Corogeanu kolostorfőnök (az apáca keresztre feszítését és kínzását kezdeményező pap) elszigetelt elmebeteg.

"Nem arról van-e szó inkább, hogy az a réteg, amelyik számára csak egy vélemény létezik, mégpedig a pópáé, nem jut szerephez a médiában?" – írja a lap.

A média által közvetített népharag Románia modernizációjának egyik legnagyobb ellenlábasát, az ortodox egyházat is azonnali és nagyon határozott állásfoglalásra késztette. A pópa és az apácák kiközösítése azonban még mindig nem lebbenti fel a fátylat arról, hogyan, milyen törvények alapján zajlik az élet a gombamód szaporodó kolostorokban, ahonnan sokszor teljes falvak életét irányítják – fejti ki a Krónika.