Véletlenül robbant a bomba a londoni buszon?

2 perc

2005.07.09. 09:04

Lehet, hogy a londoni buszban a merénylő éppen úton volt célpontja felé, amikor gyilkos csomagja idő előtt felrobbant és a 13 halott között van ő is? A nyomozás elején tartunk, a teóriák még egymással versengenek. A Scotland Yard és az MI5 megkezdte eddigi legnagyobb szabású nyomozását.

A londoni buszroncs a robbanás
után. Véletlen volt?
A brit nyomozók még nem tudták eldönteni, a merényletsorozatot külföldről érkező vagy pedig a hazai iszlám közösségekbe beépült terroristák követték-e el - írja szombati számában a tekintélyes The Independent. Még azt sem tudják, öngyilkos merénylők okozták-e a vérfürdőt vagy pedig időzített bombák. Az egyik teória szerint a Tavistock téren romhalmazzá vált emeletes busz tragédiáját az okozta, hogy a merénylő – aki célpontja felé igyekezett - rosszul időzítette bombáját, és az rajta kívül 12 másik utast is megölt. Ezt a teóriát erősíti, hogy a robbanás a busz emeleti platformján történt, márpedig maximális romboláshoz ideálisabb lett volna az alsó plató. Ha viszont öngyilkos merénylet történt, ez volt az első Angliában, ami félelmetes perspektívákkal fenyeget, mondják a terrorelhárítás brit szakértői. 

A bombák súlya nem haladta meg az öt kilót, amiből a Scotland Yard arra következtet, hogy azokat hátizsákokban vitték a helyszinekre. Andy Oppenheimer, a Jane’s katonai szakfolyóirat robbanóanyag-szakértője szerint ezeket a robbanószerkezeteket meglehetősen könnyű odahaza előállítani, viszonylag kis méretük ellnére zárt helyen hatalmas károkat tudnak okozni. Ugyanakkor a brit titkosszolgálat az Egyesült Királyságban élő gyanús iszlám szélsőségeseket szoros megfigyelés alatt tartja, ezért nagyon valószínűtlennek  tartják Londonban, hogy néhányuknak sikerült kijátszaniuk a szervek éberségét.

Rendkívül gyanús az Angliában menedékjogot élvező Mohammed al-Gerbouzi, akinek kiadtatását szülőhelye, Marokkó már régóta kéri, de amit London – máig érthetetlen okokból – mindannyiszor visszautasított. A marokkói hatóságok esküsznek rá, hogy al-Gerbouzinak szerepe volt a casablancai és marokkói terrorista merényletekben, ráadásul kapcsolaban áll al-Zarkávival, az Irakban tevékenykedő terroristák vezérével. Egy marokkói bíróság 20 évre ítélte, de London megtagadta kiadatását, azzal az indokkal, hogy a két ország között nincs érvényben kiadatási egyezmény. Most viszont kétségbeesetten kérik az európai szolgálatokat, próbálják kideríteni, hová tűnt londoni otthonából a marokkói.

Szád al-Fagih doktor.
Köze lenne hozzá?
Nyomoznak a szolgálatok az interneten megjelent al-Kaida csoportnak tulajdonított nyilatkozat ügyében is. Az Az Abu Hafsz al-Maszri Brigádjai - Európai Hadosztály  nevű csoport az Irakban született és Londonban praktizáló orvos, Szád al-Fagih weboldalán jelentette be, hogy ők követték el a londoni merényleteket. A Délnyugat-Londonban, Wimbeldonban lakó doktor az "Iszlám Reformokat Arábiában Mozgalom" vezetője. Vagyonát tavaly decemberben az angol jegybank befagyasztotta, Mert az amerikai pénzügyminisztérium jelezte, a al-Fagih weboldalát az al-Kaidának szóló titkos üzenetekre használták. Az USA globális terroristának nyilvánította, miután kiderült, annak idején műholdas telefonnal látta el Bin Ladent, hogy az jobban tudja koordinálni a kenyai és tanzániai amerikai követtségek elleni merényleteket. Ezek után persze joggal merül fel a kérdés, hogy-hogy ez az ember még mindig szabad lábon van? Persze, az is lehet, hogy a brit titkosszolgálatoknak céljuk van vele.

Mindenestre a doktor tagadta, hogy bármi közer lenne neki vagy webszájtjának a merényletekhez, a lánya pedig - állította al-Fagih - éppen a metrón utazott, amikor a robbanások történtek.