Véletlenül robbant a bomba a londoni buszon?
Lehet, hogy a londoni buszban a merénylő éppen úton volt célpontja felé, amikor gyilkos csomagja idő előtt felrobbant és a 13 halott között van ő is? A nyomozás elején tartunk, a teóriák még egymással versengenek. A Scotland Yard és az MI5 megkezdte eddigi legnagyobb szabású nyomozását.
A londoni buszroncs a robbanás után. Véletlen volt? |
A bombák súlya nem haladta meg az öt kilót, amiből a Scotland Yard arra következtet, hogy azokat hátizsákokban vitték a helyszinekre. Andy Oppenheimer, a Jane’s katonai szakfolyóirat robbanóanyag-szakértője szerint ezeket a robbanószerkezeteket meglehetősen könnyű odahaza előállítani, viszonylag kis méretük ellnére zárt helyen hatalmas károkat tudnak okozni. Ugyanakkor a brit titkosszolgálat az Egyesült Királyságban élő gyanús iszlám szélsőségeseket szoros megfigyelés alatt tartja, ezért nagyon valószínűtlennek tartják Londonban, hogy néhányuknak sikerült kijátszaniuk a szervek éberségét.
Rendkívül gyanús az Angliában menedékjogot élvező Mohammed al-Gerbouzi, akinek kiadtatását szülőhelye, Marokkó már régóta kéri, de amit London – máig érthetetlen okokból – mindannyiszor visszautasított. A marokkói hatóságok esküsznek rá, hogy al-Gerbouzinak szerepe volt a casablancai és marokkói terrorista merényletekben, ráadásul kapcsolaban áll al-Zarkávival, az Irakban tevékenykedő terroristák vezérével. Egy marokkói bíróság 20 évre ítélte, de London megtagadta kiadatását, azzal az indokkal, hogy a két ország között nincs érvényben kiadatási egyezmény. Most viszont kétségbeesetten kérik az európai szolgálatokat, próbálják kideríteni, hová tűnt londoni otthonából a marokkói.
Szád al-Fagih doktor. Köze lenne hozzá? |
Mindenestre a doktor tagadta, hogy bármi közer lenne neki vagy webszájtjának a merényletekhez, a lánya pedig - állította al-Fagih - éppen a metrón utazott, amikor a robbanások történtek.