London: hivatalosan is több mint 50 halott

3 perc

2005.07.08. 12:33

A londoni magyar nagykövetséget péntek délutánig nem tájékoztatták arról, hogy magyar állampolgároknak bajuk esett volna az előző napi londoni merényletsorozatban, amelynek most már hivatalos rendőrségi vélemény szerint is valószínűleg több mint ötven halálos áldozata van; számos holttestet még nem is tudtak kihozni a metróalagutakból.

Szombati Béla londoni magyar nagykövet pénteken azt mondta: az illetékes brit hatóságok arról tájékoztatták a nagykövetséget, hogy a már feldolgozott adatok szerint nincs magyar állampolgár a halottak és a sérültek között.

Előzőleg a brit belügyminisztérium szóvivője aközölte: nincs végleges lista a sérültek és az áldozatok állampolgárságáról, és ha találnak külföldieket közöttük, arról esetenkénti alapon közvetlenül az illető ország londoni képviseletét tájékoztatják.

Nézze meg képeinket!
© AP
Sir Ian Blair, a Scotland Yard főparancsnoka péntek délután azt mondta: főleg a "felrobbantott buszon történt detonáció természete miatt" nehéz megállapítani a halottak pontos számát. Valószínű azonban, hogy "nem túlzás ötvennél több halálos áldozatról beszélni" - tette hozzá. Az addigi hivatalos rendőrségi adat 37 halottról szólt. Sir Ian szerint még mindig vannak holttestek a Russell Square és a King's Cross metróállomások között felrobbantott szerelvényben, mivel ezt az alagútszakaszt a pusztítás miatt nehéz megközelíteni. Hozzátette: "egyáltalán semmiféle jel" nem utal arra, hogy a buszon - ahogy az a pénteki brit sajtó értesüléseiben szerepel - öngyilkos merénylő robbantotta volna fel magát, jóllehet "semmit nem lehet kizárni".

A pénteki The Sun ugyanakkor szemtanúkra hivatkozva azt írta, hogy a London belvárosában felrobbantott buszon "Nagy-Britannia első öngyilkos merénylője" okozta a detonációt. A legnagyobb brit tömeglap szerint több túlélő is arról számolt be, hogy észrevettek egy utast, aki felszállása után, a busz felső szintjén leült, igen idegesen "babrált" a nála lévő csomaggal, "aztán felrobbant". A 30-as busz a Tavistock Square és a Russell Square között, a British Museum közelében robbant fel.

A Scotland Yard terrorellenes ügyosztályának vezetője azonban azt mondta: a buszon működésbe lépett robbanóanyag - csakúgy, mint a három metrószerelvényen - valószínűleg a jármű ülésén vagy padlóján volt. Andy Hayman szerint mindegyik pokolgépben hozzávetőleg 4,5 kilogramm robbanószer lehetett, ami "könnyen elfér egy hátizsákban". A tavalyi madridi vonatrobbantáshoz hasonlította a brit belügyminiszter a Londonban végrehajtott merényletsorozatot, elismerte, hogy hiba volt csökkenteni a terrorkészültség szintjét, és azt is, hogy a titkosszolgálatok nem értesültek a készülő merényletről. Charles Clarke a BBC rádiónak adott interjúban nem volt hajlandó találgatásokba bocsátkozni arról, hogy iszlám terroristák vagy mások állhattak-e a merénylet mögött, de azt mondta: az eddigi jelek alapján a támadás "nem különbözik nagyon" a tavaly márciusban, több madridi elővárosi vonaton elkövetett robbantássorozattól.

Beismerték, hogy hibáztak (Oldaltörés)

Clarke közölte, hogy a készülő londoni merényletről a biztonsági szolgálatoknak semmilyen előzetes értesülésük nem volt. Jóllehet a brit kormány - az amerikaival ellentétben - hivatalosan soha nem közli, hogy éppen milyen szintű terrorfenyegetettségi készültséget tart érvényben, a belügyminiszter pénteki nyilatkozatában elismerte, hogy a készültség szintjét nemrég csökkentették, mivel "az összes biztonsági szolgálat" úgy értékelte, hogy a fenyegetettség a korábban gondoltnál "kissé alacsonyabb". "Ez nyilvánvalóan hibás döntés volt abból a szempontból, hogy a hírszerzés nem észlelte a (csütörtökön) történtekhez vezető fenyegetést" - fogalmazott a miniszter.

Arra a felvetésre, hogy a Scotland Yard januárban leköszönt előző főparancsnoka, Sir - azóta Lord - John Stevens még hivatali idejében többször is elkerülhetetlennek nevezte a London elleni merényletkísérleteket, és ennek ellenére csökkentették a terrorkészültséget, Clarke csak annyit mondott: abban reménykedett, hogy Lord Stevens téved, "de sajnos neki lett igaza".

A belügyminiszter azzal az érvvel igyekezett megvédeni a titkosszolgálatokat, hogy "London rendkívüli méretű szénakazlában kell keresniük a tűt". Clarke cáfolta, hogy a hét leggazdagabb ipari hatalom és Oroszország (G8) skóciai csúcstalálkozójának biztosítására átvezényelt rendőri erők hiánya csökkentette volna London védelmének hatékonyságát.

Újraéledt a város (Oldaltörés)

Londonban pénteken részlegesen helyreállt a tömegközlekedés, a hatóságok azonban változatlanul óvták a lakosságot a belváros megközelítésétől. A metróvonalak többségén elindult a forgalom, de a támadásoktól érintett szakaszok és állomások továbbra is zárva voltak, és a szerelvényeken a megszokott tömeg töredéke utazott csak; több tízezren a gyaloglást választották.

A Heathrow repülőteret kiszolgáló Piccadilly metróvonalon pénteken már el lehetett jutni a legnagyobb londoni légikikötőbe.

Sokan, akik a merényletek után, a közlekedés leállása miatt a londoni belvárosban rekedtek, nyerészkedéssel vádolták a szállodákat, amelyek egybehangzó beszámolók szerint sok esetben két-háromszoros áron adták ki a szobákat az éjszakai szállást kereső ingázóknak.