Működő modell a digitális szakadék áthidalására

2 perc

2005.07.18. 09:18

Amikor az Informatikai Vállalkozások Szövetsége Vaspál Vilmost, a FreeSoft Rt.

Amikor az Informatikai Vállalkozások Szövetsége Vaspál Vilmost, a FreeSoft Rt. elnökét választotta a 2005-ös év informatikai cégvezetőjévé, az üzleti sikeresség mellett azt a munkát is elismerte, amellyel a díjazott a magyar informatikai társadalom építéséhez és a digitális esélyegyenlőség megteremtéséhez személyesen is hozzájárult.

A FreeSoft az informatikai és a munkaügyi minisztérium támogatásával, valamint a helyi családsegítő szolgálat közreműködésével két évvel ezelőtt adatrögzítő központot hozott létre Bátonyterenyén, amely hátrányos helyzetű alkalmazottak foglalkoztatásával biztosítók és közigazgatási szervek számára végez professzionális színvonalú munkát.

– Az informatika minden más területnél alkalmasabb arra, hogy a hátrányos helyzetűek, a munkaerőpiacon versenyképes képzettséggel nem rendelkező, a foglalkoztatásból huzamosabb ideje kikerült vagy testi fogyatékossággal élő honfitársaink kezébe olyan értelmes munkát adjon, amely iránt a piacon is kereslet mutatkozik – mondja Vaspál Vilmos, a FreeSoft Rt. elnöke. – Vállalatunk tudatosan kereste annak lehetőségét, hogy a szociális esélyteremtésnek ezt a módját a gyakorlatban is bemutathassa. Ebbéli szándékunk szerencsésen találkozott a bátonyterenyei Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat céljaival, valamint a Nógrád Megyei Cigány Kisebbségi Képviselők és Szószólók Szövetségének törekvéseivel.

A tervek akkor kerülhettek a megvalósítás szakaszába, amikor az Informatikai és Hírközlési Minisztérium, valamint a Foglalkoztatás-politikai és Munkaügyi Minisztérium közös pályázatot hirdetett távmunkahelyek létrehozására. Erre a felhívásra a FreeSoft sikeres pályázatot adott be, amelyben egy 15 fős adatrögzítő központ létrehozásán keresztül – a kormány kisebbségpolitikai stratégiájával összhangban – romák foglalkoztatását célozta meg. A pályázati kiírás értelmében az rt. az adatközpont infrastruktúrájának kialakításához 7,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapott, amit az alkalmazottak általános és távmunka-specifikus informatikai képzésére, valamint fél éven keresztül a bérek kifizetésére fordítandó további támogatás egészített ki.

A Bátonyterenyei Adatrögzítő Központ 2003 májusa óta közel félmillió karton nagy pontosságú digitalizálását és különleges indexelését, valamint 750 000 floppy tartalmának beolvasását végezte el az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság részére. Az alkalmazottak az ÁB-AEGON megbízásából eddig szintén 550 000 oldal szkennelését és indexelését vitelezték ki az életbiztosítási szerződések feldolgozásának részeként, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium pedig 14 000 adatlap teljes körű rögzítésével bízta meg központot.

– Legalább ekkora sikernek érezzük, hogy adatrögzítő központunk kétéves működése során minimális volt a fluktuáció – mondja Vaspál Vilmos –, aki pedig mégis megvált tőlünk, a megszerzett tudás és gyakorlat birtokában el tudott helyezkedni másutt. Alkalmazottaink nagyon megbecsülik a lehetőséget, amit a munka és a rendszeres szakmai továbbképzés nyújt számukra, és a piacon mindenkire egyaránt érvényes, szigorú elvárásoknak maradéktalanul megfelelnek.

Az országos átlagot többszörösen meghaladó munkanélküliségi rátával küszködő, Nógrád megyei városban működő adatrögzítő központ valódi perspektívát ad alkalmazottainak, mivel hasznos munkát végez. Amellett, hogy hozzájárul a térség problémáinak enyhítéséhez, olyan modellt valósít meg, amely országszerte is segíthetne a hátrányos helyzetűek felzárkóztatásában, a digitális szakadék áthidalásában és a távmunkában rejlő lehetőségek kiaknázásában. Éppen ezért nehezen érthető, hogy a digitalizálásra váró archívumokkal rendelkező szervezetek mégsem élnek nagyobb számban a lehetőséggel, hogy a leghatékonyabb módon segítsenek – azaz több munkát adjanak a Bátonyterenyei Adatrögzítő Központnak, amely így nem tudja kihasználni teljes potenciálját.


Info: www.freesoft.hu