Új elnökkel ül össze az Orbán-bizottság

2 perc

2005.07.20. 06:11

Ma délelőtt ismét összeül az Orbán család gazdagodását vizsgáló parlamenti bizottság, ám azt még nem lehet tudni, ki veszi át a háttérbe vonult elnök, Molnár László feladatait.

A bizottság elnökéről, Molnár Lászlóról a közelmúltban derült ki: korábban több jogerős bírósági ítélet is született ellene.

Szabó Zoltán, a bizottság MSZP-s tagja szerint bár a bizottságba delegált fideszes képviselők az első ülésről Répássy Róbert vezetésével kivonultak, és azóta nem vettek részt a munkában, amennyiben a fideszes alelnök a mai ülésen mégis megjelenik, akkor - tudomása szerint - ő vezeti a testület munkáját. Ha nem, akkor valamelyik szocialista képviselő veszi át ezt a feladatot.

A házbizottság Molnár László ügyében - a Fidesz kezdeményezésére - összehívott ülésén Herényi Károly (MDF) közölte: ha a szocialista politikus vezeti továbbra is a bizottság munkáját, nem vesz részt az üléseken. Nélküle viszont határozatképtelenné válna a testület.

Ezért döntött úgy Molnár László, hogy háttérbe vonul. Néhány napja azt is közölte, hogy a parlament őszi ülésszakának kezdetén lemond, hogy az Országgyűlés - a szocialista frakció jelölésére - új bizottsági elnököt választhasson.

A tervek szerint a mai ülésen a Tokaj Kereskedőház Rt. korábbi és jelenlegi vezetőit, illetve az ÁPV Rt. illetékeseit hallgatja meg a bizottság.

Az Orbán család gazdagodását vizsgáló parlamenti bizottság idén tavasszal alakult meg azzal a céllal, hogy megvizsgálja - az ÉS-ben megjelent riportsorozat nyomán - a volt miniszterelnök és családja meggazdagodásának körülményeit. Az Országgyűlés házszabálya szerint a bizottságnak jelentés elkészítésével kell lezárnia tevékenységét. E dokumentum várhatóan november 19-re készül el.

Ma ülést és meghallgatást tart Szijjártó Péter fideszes képviselő elnökletével az Apró-Gyurcsány érdekkör vagyongyarapodását vizsgáló parlamenti bizottság is.

A testület várhatóan meghallgatja Szigeti Istvánt, a Humán-Jövő Kht. ügyvezetőjét a Magyar Hivatalos Közlönykiadó és az Aldo Kft., valamint a közlönykiadó és az Altus Rt. között létrejött, a balatonőszödi kormányüdülő 38-as számú villájára és a budapesti Szalay u. 4. szám alatti ingatlan egy részére vonatkozó bérleti szerződés témájában.

A múlt szerdai ülésen vita alakult ki arról, hogy milyen formában és milyen tartalmú kérdéseket fogalmazzon meg a bizottság az Altus vezérigazgatójának és az Aldo ügyvezetőjének, akik levelükben azt kérték, a bizottság írásban tegye fel kérdéseit.

A bizottság június végén hallgatta meg Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, aki az ülésen azt mondta: mielőtt sportminiszter lett volna, a jelölését követő második-harmadik napon a nyilvánosság elé állt, és elmondta, hogy mit tett az előző években, elmondta, hogy mivel rendelkezik, és elmondta, hogy milyen szerződéses kapcsolatai vannak abban a pillanatban a magyar állammal.