A közelmúlt legfontosabb energetikai eseménye a portugál és spanyol blackout volt, amely gyakorlatilag áramtalanította a félszigetet. A több mint félnapos áramkimaradás okait még kutatják. Mit mutat az eset?
Beck Zsófia, közgazdász
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen szerzett diplomát 1999-ben, versenyszerűen vízilabdázott. Az Accenture stratégiai tanácsadója volt 2006-tól, majd 2011-ben csatlakozott a BCG energiaipari szakértői csapatához, ahol a kelet-közép-európai energiaiparért felelős ügyvezető igazgató partnere lett, idén áprilistól pedig a tanácsadó cég integrált energiaközmű-szegmensének globális vezetője.
Ez a történet leginkább a stabil energiarendszerekről és a hálózatokról szól. Arról, hogy a rendszer stabilitásának milyen fontos része a hálózat, ami a különböző termelő és fogyasztó egységeket összeköti. Egyrészt építsünk minél több nap- vagy atomerőművet, másrészt legyünk képesek e termelőerőket folyamatosan egyensúlyban tartani a fogyasztói igényekkel. A balanszírozásra azonban sokat kellene költeni, és ezt a nap végén valakinek meg kell fizetnie.
Ami Spanyolországban és Portugáliában történt, nagy pofon az európai villamosenergia-szektor számára. Egy nagy felkiáltójel. Az ehhez hasonló hálózatszakadás nem ismeretlen, de nem túl gyakori.