IHM: az ÁSZ jelentés nem állapít meg jogszabály-ellenességet

2 perc

2005.08.08. 15:52

Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) értékelése szerint az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése sem jogszabályellenes működésre utaló, sem személyi konzekvenciákkal járó megállapításokat nem tartalmaz a tárcára vonatkozóan.

Ezt az IHM hétfőn közölte annak kapcsán, hogy Rogán Antal az Országgyűlés Informatikai és Távközlési Bizottságának fideszes elnöke szombaton azt mondta: az ÁSZ jelentése szerint a "kakaóbiztos számítógépek" ár-érték aránytalansága csak a jéghegy csúcsa; a tárca pazarló és felelőtlen gazdálkodást folytatott az elmúlt három évben.

AZ IHM közleményében az ÁSZ jelentést úgy értékeli, hogy az nem utal jogszabályellenességre, nem tesz személyi konzekvenciákkal járó megállapításokat, hanem javaslatokat fogalmaz meg a tárca működésének jobbítása érdekében.

A közlemény szerint az IHM közreműködésével elvégzett vizsgálat óta már részben elkészültek és érvényben vannak azok a hatékonyságnövelő és biztonsági szabályzatok, melyeket a jelentés előirányzott.

A tárca a jelentésben megfogalmazott javaslatok érvényesítésére intézkedési tervet dolgoz ki, megjelölve a felelős szervezeti egységeket és a feladatok teljesülésének határidejét. Az IHM a feladatok végrehajtásáról a határidők leteltével beszámolót küld az Állami Számvevőszéknek - tartalmazza a közlemény.

Rogán Antal vasárnapi sajtótájékoztatóján az ÁSZ-jelentésből idézve arról beszélt, hogy a tárca 3,2 milliárd forintot költött el a miniszter "kénye-kedvére", pályázat nélkül, egyedi döntéssel. A minisztérium ennek kapcsán közleményében kifejti: az államháztartás rendjéről szóló kormányrendelet jogosítja fel a tárcát arra, hogy a feladat- és hatáskörébe tartozó szakmapolitikai célkitűzéseket, akár pályázati úton, akár szakmailag előkészített egyedi döntésekkel valósítsa meg.

Ezek olyan közcélú tevékenységekre és fejlesztési igényekre vonatkozik, amelyek a fő programhoz kapcsolódnak, illetve a távközlési szolgáltatók jogszabályban előírt kötelezettségének költségvetési támogatásához kapcsolódnak.

A minisztérium szerint a jogszabályok nem maximalizálják arányaiban sem a pályázati, sem az egyedi döntéssel odaítélhető támogatásokat, viszont szabályozzák a döntés eljárásrendjét, összeghatártól függő rendeletekkel. Ez a szabályozás 1998. óta mérvadó az összes államháztartási szervezetre.

A tárca egyebek között a Központi Kiemelt Programot említi, amelynek keretében a digitális televíziózás elterjesztésére 500 millió forintot fordított. További példa az az egyetemekkel kötött szakmai és kutatás-fejlesztési együttműködés, amelyek keretében az IHM 420 millió forintot költött. Rogán Antal vasárnap azt is mondta, hogy szerinte az IHM - a belső munkatársak mellett - 181 millió forint értékben fizetett ki tanácsadói díjakat, a képviselő megfogalmazása szerint az "SZDSZ holdudvarába" tartozóknak is.

A tárca közleményében ezt cáfolva azt írja, hogy a 181,8 millió forintos szakértői szerződésekre vonatkozó megállapítás az Egységes Digitális Rádiótávközlési Rendszerre vonatkozik. Az ÁSZ a vonatkozó szerződésekkel kapcsolatban megállapította, hogy a tárca a jogszabályi kereteken belül járt el - áll az IHM közleményben.