Ekho: évi 25 millió alatt

2 perc

2005.08.29. 11:50

A korábbi tervezetekben szereplő 10 millió forint helyett évi 25 millió forintos jövedelemig választhatják a sajtó és a művészeti területek dolgozói az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást (ekho).

A kifizetőt és a magánszemélyt terhelő közteherviselés együttes mértéke a korábban tervezett 35 százalék – derült ki a hétfői budapesti szakmai egyeztetést követő sajtótájékoztatón.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, aki részt vett a kormány és a szakmai szervezetek újabb tárgyalásán, a sajtótájékoztatón elmondta, a törvényjavaslatot, a sajtószabadságot és a művészeti önkifejezést veszélyeztető körülmények megszűntetése érdekében kell kimunkálni, s már körvonalazódik annak végleges formája. Néhány további részletben még egyeztetnek a szakmai képviseletekkel, majd a tervek szerint november 15-ig a Parlament elfogadhatja az új jogszabályt.

A miniszterelnök elmondta: a színlelt szerződésekre vonatkozó moratórium jövő év június 30-ig fennmarad, hogy legyen idő a kellő átmenetre, visszamenőleg pedig nem kívánnak felelősségre vonást alkalmazni.

Gyurcsány Ferenc szólt arról, hogy olyan normák kellenek, amelyek betarthatók, s a problémát nem lehet évente adott moratóriumokkal rendezni.

Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter elmondta: a 10 millió forintos jövedelemhatár 25 millió forintra emelését a hétfői rádiós, televíziós, és internetes szakma képviselőivel tartott egyeztetést követően vállalta a kormány.

A miniszter közölte: aki eddig az eva szerint adózott, szabadon átléphet jövő év január 1-től az ekho-ba. Mivel az ekho-ra vonatkozó törvényt a tervek szerint november 15-ig kihirdetik, lesz idő az év végéig az alapos mérlegelésre.

A miniszter elmondta azt is, hogy a tárgyalásokon résztvevő kormányzati és érdekképviseleti szakemberek szerint az ekho-t nem kényszer, hanem az előnyök alapján választják majd az érdekeltek. A munkáltatónak az általános 35 százalékos közteher helyett 20 százalékot kell fizetnie, a magánszemélyeknek pedig 44 százalék helyett 15 százalékot. A munka ugyanakkor legális keretek között végezhető, nem kell tartani a szerződés színleltté minősítésétől, s ennek munkaügyi és adóügyi szankcióitól.

Veres János pénzügyminiszter szólt arról, hogy a magánszemélyt és a kifizetőt terhelő 15, illetve 20 százalékos ekho elosztására vonatkozó terv nem változott hétfőn. Ezek szerint a 15 százalékból 11 százalék jelentené az személyi jövedelemadót, 4 százalék a nyugdíjjárulékot, a 20 százalékból 11 százalék az egészségbiztosítási, és 9 százalék a nyugdíjjárulékot képviselné.