Gáza: szabad határ, Hamász-erőfitogtatások
Gázában mindezideig nem sikerült helyreállítani a rendet. A Hamász fegyveresei stratégiai pontokat foglaltak el, és továbbra is szabadon átjárható az egyiptomi határ. Amíg a törvényes rend nem áll helyre, Izrael nem hajlandó újabb tárgyalásokra a palesztinokkal.
Gázában a kivonulás óta a szélsőséges szervezetek részéről javában zajlik az erőfitogtatás. A palesztin hatóság továbbra is kerüli a nyílt konfliktusokat, amelyek tovább ronthatnák népszerűségi indexét. Többezer Hamász harcos masírozott a hétvégén maszkban, fel s alá, az elhagyott izraeli település, Neve Dkalim romjain, a levegőbe lövöldöztek és izraeli zászlók elégetésével élték ki haragjukat. Mintegy tízezren figyelték zöld Hamász zászlókkal és zöld baseball sapkákban a katonai felvonulást, köztük egyiptomi látogatók, a Muszlim Testvériség iszlám ellenzéki szervezet delegációja. Ez volt a legnagyobb katonai jellegű parádé Gáza palesztin kézre adása óta. A Hamász katonai állásokat foglalt el az egyiptomi határ mentén, és a hírek szerint nekik végre sikerült véget vetni a még meglévő melegházak lerombolásának
© AP |
Választásokra készülődve
Izraeli szakértők szerint a harc jelenleg két fronton zajlik: egyrészt a Palesztin Hatóság és a Hamász közt, másrészt a Hamászon belül, a Hamász politikai és katonai szárnya közt. A katonai szárny a harc folytatásában, és ezzel saját meghatározó szerepének fenntartásában érdekelt, míg a politikai vezetők minél nagyobb állami szerepvállalása törekednek, a januári elnökválasztásra készülnek, népszerűségüket növelnék a lakosság körében. A politikai szárnyat erősítheti, hogy a közvélemény-kutatások szerint a palesztinok több mint 70 százaléka nyugalomra vágyik Gázában az izraeliek távozása után.
A harc tétje a januári parlamenti választás, ahol várhatóan újraosztják a kártyákat, megszűnik a Fatah hegemóniája és az új palesztin parlamentbe bekerülnek az eddig kívülálló ellenzéki iszlám szervezetek. Mahmúd Abbász - részben a növekvő nemzetközi nyomás hatására - felszólította a Hamászt, hogy fegyverezze le magát. A Hamász ezt elutasította, sőt célul tűzte ki a fegyverkezés fokozását, hatalmának kiterjesztését.
Saron pénteken kijelentette, Izrael nem engedi meg januárban a választásokat, ha azokon a Hamász is részt vehet anélkül, hogy leszerelte volna fegyveres szárnyát. Mint mondta, a palesztinok izraeli segítség nélkül képtelenek végrehajtani a választásokat, és Izrael csak akkor segít, ha feltétele teljesül. Izraelnek módjában áll megakadályozni, de legalábbis ellehetetleníteni a 96 óta első ízben esedékes általános választásokat: egyszerűen lezárhatja az átjárást Gázából Ciszjordániába, s ezzel nagyjából megakadályozhatja a korteskedést.
Ugyan az izraeli becslések szerint a Palesztin Hatóságnak 20 ezer fegyverese van, a Hamásznak pedig mindössze 4 ezer, de a két párt lakossági támogatottságában - különösen Gázában - óriási a különbség. A közvélemény-kutatások szerint a Palesztin Hatóság mögött álló Fatahra mintegy 21-23 % szavazna, míg a népszerű, szociális és oktatási hálózatot is működtető Hamász 50 %-ot kapna, és 10 % fölötti a fekete zászlós és egyenruhás fegyveres egységekkel rendelkező Iszlám Dzsihád támogatottsága. Kirajzolódtak a frontok, de még nem világos, nyílt összecsapásokra vezet-e majd a hatalomért folytatott belső harc a palesztinok között.
Közben a Palesztin Hatóság minden figyelmét az egyiptomi határ ügyének rendezése köti le. Az utóbbi napokban számos diplomáciai erőfeszítést tettek, hogy egy harmadik fél bevonásával, nemzetközi garanciával történjék a határ forgalmának ellenőrzése, de egyelőre nincs hír előrelépésről. Izrael elzárkózik a nemzetközi ellenőrzés nélküli palesztin határállomás gondolatától, elsősorban fegyvercsempészettől tart, valamint attól, hogy az Egyiptomban aktív al-Kaida megjelenik Gázában. Az izraeli hírszerzés szerint a határ megnyílása óta szabadon áramolnak Gázába a kézifegyverek és a rakéták, a terror szakértői, bomba- és rakétakészítők, valamint harcosok. Az utóbbi napok történései hatására az izraeli kormány sebtében újabb határőr egységeket küld a térségbe és költségvetési pénzeket csoportosít át e célra. Máris több gázai palesztint fogtak el, akik Egyiptom felől kísérelték meg az Izraelbe jutást, bár ők egyelőre csak munkát és pénzt keresni indultak útnak. Szombat hajnalban végül többszáz palesztin rendőrt vezényeltek a határra, hogy lezárják a többnapos szabad átjárást az országok közt.
Shiri Zsuzsa (Jeruzsalem)