A mobiltelefonok hamarosan már a szaglásra is képesek lesznek

2 perc

2005.09.21. 15:01

A következő évtizedben már várhatóan megjelennek azok a mobiltelefonok, amelyeket nem a négyjegyű PIN-kód és titkos jelszó fog védeni az illetéktelenektől, hanem szagról felismerik gazdájukat, és csak nekik engedelmeskednek.

Jön a mobiltelefonok új generációja. Szagértők
© sxc.hu
Az elektronikus szaglás kifejlesztésére irányuló kutatásokban a Bell Labs New Jersey-ben működő nanotechnológiai részlege jutott a legmesszebbre, ahol állítják a jövő évtized telefonja nem csak szagolni, hanem látni és hallani is fognak, méghozzá nagyon hasonló módon ahhoz, ahogy az ember teszi.

„Olyan technológiákat fejlesztünk, amelyek segítségével az érzékelés a telefonok segítségével kitágul, s nem kell ahhoz több ezer kilométert utazni, hogy egy másik kontinensen lévő emberről úgy érezzük, a közelünkben van. Alapvetően nanotechnológiával olyan szenzorokat építünk, amelyek olyan módon zajló érzékelésre képesek akár az ember” – ismertette a cég törekvéseit David Bishop, a Bell Labs elnökhelyettese a CNN kérdésére. Szerinte a jelenlegi legnagyobb probléma, hogy miközben az informatikai kapacitások és a hálózatok óriásira nőttek, s elképesztő mennyiségű adat továbbítására és feldolgozására képesek, az interfészek, a gép és az ember közötti kapcsolatért felelős eszközök gyakorlatilag száz éve változatlanok. Elég csak a telefonra vagy a billentyűzetre gondolni. A következő forradalmat éppen ezért az interfészek új, az eddigi elképzelésektől merőben különböző generációja robbanthatja ki.

Bishop elmondta, hogy egy vagy két éven belül két hajszál átmérőjű mikrofonokat fognak beépíteni a mobiltelefonokba. Ezek az ultraérzékeny eszközök már képesek lesznek megkülönböztetni, hogy a hang milyen irányból érkezett, sőt blokkolni tudják a háttérzajokat, amelyek nem szükségesek a beszélgetés lefolytatásához.

A „folyékony szemlencsék” szintén megjelennek majd a telefonokban kevesebb mint három éven belül. Ezek képesek lesznek érzékelni például, hogy a beszélgetőpartner a vonal túlsó végén teljes összpontosítással vesz-e részt a beszélgetésben, vagy a beszélőnek módosítania kell a közölnivalóján annak érdekében, hogy partnere figyelmét fenntartsa. Olyan ez, mint amikor a másik ember szemében felcsillan az érdeklődés, vagy éppen kihuny benne a figyelem.

Egy évtizeden belül megjelenik az elektronikus orr, amely képes lesz felfogni a feromonokat, amelyek egy-egy személy jellemző illatáért felelősek. Ez kizárja, hogy illetéktelen feltörjék a telefont, s a PIN-kód meg a jelszavak nyugdíjba mehetnek. Ha a mesterséges érzékelésnek ezeket az eszközeit sikerül kombinálni, akkor Bishop szerint két ember között akkor is igen természetes kommunikáció jöhet létre, ha nincsenek egy szobában, vagy éppenséggel egy kontinensen. „Tíz éves távlatban egyre több olyan érzékelő jelenik meg a mobiltelefonokban, amelyek nagyon hasonlóan végzik a dolgukat, mint amit a biológiában megtapasztalhattunk. A technológia ezáltal sokkal erőteljesebb és sokkal hasznosabb lesz. Ez lesz a technológia új korszaka” – vélekedik a kutató.

A Bell Labs elnöke Jeong Kim nem régen pedig éppen azt jelentette ki, hogy ha a nanotechnológia fejlődése a jelenlegi ütemét megtartja, akkor 2060-ra már olyan számítógépeket fognak gyártani, amelyek adatfeldolgozási képessége akkora lesz, mint az összes emberi agyé együttvéve.