A német ombudsmannál nem panaszkodtak a magyarok

1 perc

2005.09.22. 08:57

Nem érkezett panasz a német ombudsmanhoz a Soko Bunda néven ismerté vált feketemunka-ellenes akcióval kapcsolatban – közölte Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa.

A Soko Bunda-ügy 2005 áprilisában kezdődött, amikor a német hatóságok razziát tartottak több Németországban működő magyar vállalat irodájában, iratokat foglaltak le, bankszámlákat zároltak, több magyar állampolgárt letartóztattak, és az ellenőrzések során a munkavállalókkal szemben fegyveres rendőri egységek biztosították a német vám- és pénzügyőröket.

Az esettel kapcsolatban a magyar ombudsman egyebek mellett választ kért arra, vizsgálták-e, hogy az eljáró hatóságok tiszteletben tartották-e a magyar állampolgárok alapvető szabadságjogait, emberi méltóságát, indokolt volt-e a rendőrségi különleges alakulat biztosította az ellenőrző hatóság munkáját, mi indokolta a munkavállalókkal szembeni ilyen erőteljes fellépést.

Az ombudsman közleménye szerint Karlheinz Guttmacher, a Német Szövetségi Parlament panaszbizottságának elnöke (a német ombudsman) Lenkovics Barnabásnak írt válaszában felidézte, hogy az ügy kivizsgálására alakult német-magyar bizottság eddig már kétszer – 2005. július 8-án és augusztus 3-án – ülésezett Magyarországon. A testület német tagjainak tájékoztatása szerint a szövetségi kormány nyomatékosan leszögezte, hogy a Feketemunkát Ellenőrző Testület intézkedései nem célzottan a magyar állampolgárok vagy vállalatok ellen irányultak, hanem az illegális feketemunka határokon átnyúló szolgáltatási formája elleni harcot szolgálták, tekintet nélkül személyre vagy nemzetiségre – olvasható a tájékoztatóban.

Eszerint a különleges akciócsoport házkutatásainak törvényességét illetően, amelyet német részről nem vonnak kétségbe, a német delegáció kifejtette, hogy az eljárási módok helyzetfüggők, és veszélyes helyzetekben különleges védőintézkedésekre lehet szükség az alkalmazottak érdekében. A német fél szerint túlságosan kemény eljárást egyik esetben sem tudtak megállapítani.

A közlemény szerint a német küldöttség ezen kívül rámutatott, hogy egyedül a mindenkor illetékes államügyészség, mint az eljárás felügyelője dönthet a lefoglalt iratok és számlák visszaadásáról, illetve az előzetes letartóztatási parancs fenntartásáról, és itt kizárólag jogállami alapelveket követhet.

Lenkovics Barnabás a hasonló atrocitások megelőzése érdekében a magyar kormányzati szervektől is tájékoztatást kért az itthon teendő intézkedésekről.