Egyelőre változatlan madárinfluenza-védekezés
Magyarországon egyelőre változatlan a madárinfluenza elleni védekezés módja, mivel a Romániában kimutatott H5N1-típus is csak közvetlen madárkontaktus esetén veszélyes. Európa több országában is tesznek óvintézkedéseket a madárinfluenza ellen.
Markosz Kiprianu illetékes EU-biztos szavai szerint a szombati teszteredmények azt erősítették meg, hogy a H5N1 jelent meg Romániában. A vírust egy romániai mintában - egy kacsatetemben - a brit mezőgazdasági tárca felügyelete alatt működő, London melletti EU-laboratórium mutatta ki.
David Nabarro, a járvány elleni globális készültség ENSZ-koordinátora úgy vélekedett: a madárinfluenza-járvány átterjedése Ázsiáról Európára azt jelenti, hogy nagyobb a veszélye az emberről emberre fertőző mutáció megjelenésének. A mind több változat ugyanis mind több mutációt jelent. Mindez azonban nem növeli meg lényegesen a világméretű járvány kialakulásának kockázatát - hangsúlyozta Nabarro.
Magyarországon egyelőre változatlan a madárinfluenza elleni védekezés módja, mivel a Romániában kimutatott H5N1-típus is csak közvetlen madárkontaktus esetén veszélyes - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat szóvivője. Ritoók Emese azt követően nyilatkozott, hogy a London melletti európai laboratórium közölte vizsgálati eredményeit. Hangsúlyozta, hogy a H5N1-típus is csak az állatokra veszélyes. Ez a típus ugyanaz, mint ami Ázsiában megjelent, de ott is csak azok kapták el a fertőzést, akik "közel voltak a szárnyasokhoz".
Rácz Jenő egészségügyi miniszter szombaton elmondta, hogy Magyarországon már több mint egymilliárd forintot fordítottak a madárinfluenza elleni védekezéshez szükséges felkészülésre. "Magyarországot (...) azon országok közt tartják számon a világon, ahol legelőször és legjobban készültek fel egy ilyen védekezésre" - hangsúlyozta a miniszter, hozzáfűzve: a költségvetési tartalékban van pénz a szükséges védekezésre.
Továbbra is fokozott ellenőrzést tartanak a magyar-román és a magyar-ukrán határszakaszokon a madárinfluenza miatt. Sipos Jenő, a vám- és pénzügyőrség szóvivője közölte: péntek óta a határon nem történt rendkívüli esemény, "úgy tűnik, tisztában vannak a szigorításokkal nemcsak magyar, de román oldalon is". Tudomása szerint magyar oldalon nem kellett lefoglalni vagy
elkobozni szárnyasszállítmányt.
Szigorú madárinfluenza elleni intézkedéseket vezettek be azonnali hatállyal szombaton Lengyelországban: Jerzy Pilarczyk mezőgazdasági miniszter rendeletben tiltotta be a szárnyasok szabad ég alatt tartását, piaci árusítását, galambversenyek- és kiállítások rendezését, valamint a szárnyasok vadászatát az ország egész területén.
A kontinens vezetői körültekintésre és ugyanakkor nyugalomra intik az európaiakat, de néhol erősödik a pánikhangulat, Olaszországban már nagyban vásárolják fel az oltóanyagokat, elhagyva az étkezéseknél a szárnyasfalatokat. Ausztria, Belgium, Svédország, Norvégia és más államok is olyan ajánlásokat fogalmaztak meg a Romániába és Törökországba - itt már azonosították a
különösen veszélyes H5N1 törzset - utazó állampolgárainak, hogy legyenek körültekintőek az érintett zónák felkeresésénél, kerüljék a kontaktust elpusztult vagy élő szárnyasokkal, és csak megfelelő hőkezeléssel elkészített baromfi- és víziszárnyashúst fogyasszanak.