Tízmilliós jutalom a Seuso-kincsek titkos perében

2 perc

2005.10.26. 06:31

Továbbra is tízmillió forintot kap az, aki a magyar államot információval segíti a Seuso-kincsek ügyében indítandó újabb nemzetközi perben. Kedden a Pesti Központi Kerületi Bíróságon teljes titokban tárgyaltak az ügyben.

Mit kell tudni a kincsről?
A Seuso-kincs darabjai
© Természet Világa













A kincs tárgyai közül formai tekintetben legérdekesebb a római ezüstök között egyedülálló vödörpár - írja egy 1997-es tanulmányában a Természet Világa. Ezt a vödörformát fából készítve és ezüst- vagy bronzveretekkel díszítve gyakran megtaláljuk a Kr. u. 4. századi germán fejedelmi temetkezések emlékanyagában (pl. Sackrau Sziléziában, Osztrópataka és Czéke Kelet-Szlovákiában). A tárgyak funkciójának leginkább megfelelô forma kiválasztását szintén az adott történelmi szituáció határozza meg, így a germán edényforma jelenléte a Seuso-kincsben arra utal, hogy a kincs egykori birtokosa barbár származású, de a római birodalomban élô elôkelô római lehetett. A teljes tanulmány

"A kulturális tárca a Seuso-ügyről - az állam érdekeire való tekintettel - jelenleg nem kíván tájékoztatást adni, és a sajtóhíreket sem kívánja kommentálni" - tette közzé kedden a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM).

A tárca polgári perben indított előzetes bizonyítási eljárást a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. Szakértők szerint egy újabb nemzetközi per előzménye lehet az eljárás, az 1993-ban kezdődött New York-i bírósági eljárásban egyik félnek sem adtak igazat - írta az Index.

A késő római korból származó, 100-250 millió frankra becsült ezüstedényeket 1990 őszén akarta a Sotheby's aukciósház Zürichben elárvereztetni. A kincsekről három ország, Magyarország, az egykori Jugoszlávia (majd a jogutód Horvátország) és Libanon állította, hogy területéről származik.

A kincsek feltételezett lelőhelye Polgárdi. A TV2 megszólaltatta Szilágyi János Györgyöt, akinek tizenöt éve Amerikában gyanús lett, hogy a lelet Magyarországról származik. A művészettörténész szerint a lelet tulajdonosa eladni és nem átadni köteles a Seuso-kincseket, ha bebizonyosodik, hogy Magyarországról származik - tette hozzá az Index.

A Seuso-kincseket egyébként jelenleg birtokló brit lord Northampton csak jogerős ítélet alapján szolgáltatná vissza a római eredetű kincseket, mégpedig annak az államnak, amelyik bizonyítani tudja, hogy a területéről származnak azok - írta a Magyar Rádió Online.

Az NKÖM továbbra is fenntartja a 10 milliós nyomravezetői díjat a Seuso-kincs ügyében. Az összeget az kaphatja meg, aki olyan információt, vagy a kincshez tartozó tárgyat ad át a minisztériumnak, amely jó eséllyel segítheti a nemzetközi per megnyerését.