Izlandra is repülhettek a CIA "fegyencjáratai"

2 perc

2005.11.08. 15:44

Több tucatszor landoltak Izlandon az amerikai titkosszolgálat repülőgépei 2001 óta - állítja egy izlandi tévéadó.

A Stöd 2 kedden az izlandi légi irányítás feljegyzéseire hivatkozva arról számolt be, hogy legalább 67-szer szálltak le az amerikai Központi hírszerző Ügynökség (CIA) gépei a keflavíki amerikai légi támaszponton.

Halldór Ásgrímsson izlandi miniszterelnök az Iceland Review izlandi lap internetes kiadásának azt mondta, hogy a kormánynak nem volt tudomása erről. A kormányfő, aki múlt nyárig külügyminiszter volt, kijelentette, hogy tudomása szerint ezt az ügyet soha nem tárgyalta az izlandi kormány. "Ha ezek a járatok valóban olyan foglyokat szállítottak, akikből kínzással információkat akartak kicsikarni, akkor ezt el kell elítélni" - fűzte hozzá.

A Stöd 2 beszámolója szerint a szóban forgó repülőgépek azonosító számát gyakran megváltozatták, és a gépek sűrűn cseréltek gazdát állami szervek és különböző, a CIA-hez közeli cégek között. A tévé példaként említi, hogy az egyik gép, amely kilencszer szállt le Izlandon, először az amerikai igazságügyi minisztérium, majd az Almenda Corporation nevű, állítólag a CIA-hez közel álló vállalat nevén szerepelt.

A The Washington Post amerikai napilap a múlt héten azt írta, hogy a CIA nyolc titkos börtönt tart fenn többek között "több kelet-európai demokratikus államban", és ezeken a "fekete telepeken" többek között az al-Kaida nemzetközi terrorista hálózat több vezető tagját tartják fogva.

A lap értesülései szerint a foglyoknak nincs lehetőségük az ügyvédekkel való kapcsolattartásra, valamint a fogva tartottak jogainak érvényesülése feletti ellenőrzés sem valósul meg. Több szóba jöhető ország, köztük Magyarország, Litvánia és Észtország is cáfolta, hogy területükön ilyen titkos börtön lenne. Az Európa Tanács vizsgálatot indított az ügyben.

A BNS balti hírügynökség hétfőn arról számolt be, hogy egy "Guantánamo Expressznek" nevezett repülőgép többször is áthaladt a litván légtéren. A N379P jelzésű gép Üzbegisztán, Skócia, Tádzsikisztán és Németország érintésével közlekedett, és azzal szolgált rá nevére, hogy az utak végcélja számos alkalommal a kubai Guantánamóban lévő amerikai támaszpont volt, ahol az Egyesült Államok évek óta tart fogva terrorizmussal gyanúsított személyeket.

Egy amerikai tulajdonban lévő másik gép a BNS szerint 2001 és 2003 között tucatnyi alkalommal lépett be a litván légtérbe. Az észt kormány elismerte, hogy egy repülőgép, amely ugyanezt az azonosító számot viselte, 2003 januárjában leszállt Észtországban, majd továbbhaladt. Fedélzetén azonban nem voltak sem foglyok, sem gyanúsítottak, a járművet az Egyesült Államokkal való katonai és biztonsági együttműködés keretében fogadták.