Az unió az MVM-től félti a versenyt

1 perc

2005.11.10. 11:26

Az Európai Unió vizsgálatot indított a Magyar Villamos Művek Rt.-nek több energetikai társasággal még a kilencvenes évek közepén kötött hosszú távú szerződései ügyében.

A bizottságnak kétségei támadtak afelől, hogy ezek az amerikai és nyugat-európai társaságokkal kötött megállapodások megfelelnek-e az uniós versenyszabályoknak, az állami támogatás ugyanis torzítja a versenyt. A szerződések, amiket az MVM Rt. az amerikai AES magyarországi részlegével, a francia-belga Tractabellel, a német RWE-vel és az Électricité de France-szal kötött, akadályozhatják más áramtermelőknek a piacra jutását.

A szerződések biztos nyereséget garantálnak a társaságoknak a beruházásaikra azok kockázatvállalása nélkül. A bizottság szerint az 1995 és 2001 között létrejött szerződések 2010 és 2020 között járnak le, "ezek a magyar áramtermelő piac 80 százalékát fogják át, kevés teret hagyva az újonnan jövőknek". A bizottság ehhez hozzátette: az ügyletek " komoly akadályokat gördíthetnek a piac liberalizálása elé".

Az AES 2001-ben írt alá 15 évre szóló megállapodást az MVM-el teljes olaj-és földgázüzemű erőművi termelése MVM-nek történő eladásáról.

Az AP a hír kapcsán megjegyzi, hogy az európai illetékesek vizsgálatokat folytatnak a földgáz-és az energetikai szektorban a trösztellenes szabályok esetleges megsértéséről. A verseny hiánya az európai energiapiacon aggodalomra ad okot azután, hogy a közelmúlt liberalizációs kísérletei nem jártak az árak mérséklődésével.

A bizottság a jövő héten teszi közzé értékelését a tagországoknak az energetikai piacliberalizálás érdekében tett erőfeszítéseiről.