Kecskeméti maffiaper: eredménytelen szembesítések
Fokozott biztonsági körülmények között tett vallomást egy megfigyelési akcióban közreműködött tanú, aki megerősítette a vádirat állításait a Kecskeméten folyó maffiaper csütörtöki tárgyalási napján.
A bíróság a tanút, anonimitásának megőrzése érdekében, zártláncú hálózaton keresztül, hangját elektronikusan eltorzítva hallgatta ki. A tárgyalóteremben kivetítőn követték a tanú vallomását, aki két bírósági alkalmazott társaságában paraván mögött ült, és ugyancsak kivetítőn látta azt, akivel beszélt.
A Kecskeméten folyó büntetőperben Radnai Lászlót és tíz társát emberölés előkészületével, fegyvercsempészettel és lőfegyverrel történt visszaéléssel vádolja az ügyészség. A május óta, fokozott biztonsági intézkedések között folyó per csütörtöki tárgyalási napján csuklyás rendőrök vigyáztak az elkülönített helyiségben tartózkodó tanúra, aki megfigyelést végzett a vádlottak érdekeltségébe tartozó csopaki szállóban 2004. július 29-én.
A vádirat szerint a Szerbiából 2004. július 28-án Magyarországra csempészett fegyvereket Csopakra szállították, és ott tekintette meg azokat másnap Radnai László, több vádlott társával együtt.
A tanú elmondta, hogy a szállodában több pontról figyelte az ott történteket, és közben beszámolt az operatív akciót irányító főnökének az eseményekről. Elmondta, hogy a megfigyelt célszemélyek közül a szerb nemzetiségű hatodrendű vádlottat és a szerb állampolgárságú védett tanút fényképről, Radnai Lászlót pedig korábbról ismerte. Beszámolt arról, hogy a két szerb férfi egy harmadik személlyel a szállóban tartózkodott, amikor Radnai László két társával megérkezett. "Üdvözölték egymást, mint jó barátok, kezet fogtak, puszit adtak egymásnak, majd leültek egy kör alakú asztalhoz" - ismertette a tanú.
Fodor Endre tanácsvezető bíró kérdésére válaszolva a tanú közölte: a csaknem egy óra hosszan tartó tárgyalás után a társaság egy másik épületbe ment át. Ott kevesebb, mint félórát tartózkodtak, majd Radnai a társaival eltávozott. A tanú a tárgyalóteremben Radnai Lászlót és a hatodrendű vádlottat határozottan felismerte, de a másodrendű vádlottat is azonosította. Az ügyész kérdésére a tanú elmondta, hogy ottléte alatt nem látott szállóvendégeket. Randnaiékon kívül csak a kiszolgáló személyzetet látta. A hatfős társaságot végig szemmel tartotta.
A vádlottak kétségbe vonták a tanú állításait, de a vádlottak padján ülő Radnai László és a másodrendű vádlott, valamint a szerb nemzetiségű hatodrendű vádlott sem tagadta, hogy a helyszínen voltak a megfigyelés időpontjában. Radnai, aki a per során először látszott ingerültnek kijelentette: "A tanúnak rossz az emlékezete, vagy hazudik, vagy rosszul készítették fel."
Radnai végül azt vallotta: nem emlékezik, hogy pontosan kivel beszélt. Azért ment Csopakra, hogy augusztus elejére szállást foglaljon. Lehetségesnek tartotta, hogy a szerbek is ott ültek, de nem vele egy társaságban. A "szembesítések" eredménytelenül végződtek, a tanú fenntartotta vallomását.
Fodor Endre tanácsvezető bíró ismertette, hogy a hemogenetikai szakértői vélemény csak december közepére készül el, ezért a per elhúzódik. A vizsgálatra azért kell várni, mert a megtalált fegyvereken sikerült olyan anyagokat találni, melyből DNS mintát tudnak előállítani. A vádlottaktól vért vettek a DNS összehasonlítás elvégzéséhez.