Befektetési tanácsok (prognózis december második hetére)

3 perc

2005.12.05. 08:25

A hét meghatározó piaci eseménye volt, hogy az Európai Központi Bank (EKB) öt év után változtatott irányadó kamatán, 25 bázisponttal emelve annak mértékét.

Öt év után emelés. A döntésről szóló hír nagy kilengéseket nem okozott a piacon, mivel már korábban beárazódott a kamatemelés, de nagyon fontos pont volt, hogy Jean-Claude Trichet kommentárjában egy kamatemelési sorozat kezdeteként, vagy csak egy egyszeri lépésként aposztrofálja az Európai Jegybank döntését.

Mivel a komment azt emelte ki, hogy jelzés a piac felé az EKB éberségét illetően a kamatemelés, a kedélyek megnyugodtak, a piacok visszatértek a korábbi árszintekhez. A döntés előtti időszak azonban nem volt ennyire nyugodt, hiszen „benne volt a pakliban” egy 50 bázispontos szigorítás lehetősége is, ami a kelet-európai feltörekvő piacokra jelentős negatív hatást gyakorolhatott volna.

Devizapiac. A nemzetközi devizapiaci események is a kamatöntés körül alakultak, hiszen a jelenlegi helyzetben a kamatkülönbözeteknek jelentős hatása van a keresztárfolyamokra. A dollár korábbi erősödő trendje megtört, pillanatnyilag inkább oldalazó mozgás jellemző az 1,17-1,85-ös sávon belül.



















A továbbiakban az várható, hogy megmarad a kamatkülönbözet a jelenlegi szinten, mivel az amerikai jegybank szerepét betöltő FED várhatóan még egy kamatemelést fog végrehajtani, így a korábbi különbség hosszabb távon is fennmaradhat.

Ez egyben az eurózóna számára kedvező gazdasági helyzetet jelent, mivel a relatív gyenge euró a külkereskedelem egyenlegére továbbra is kedvező hatást gyakorol, de az energiahordozók árainak esetleges növekedése az inflációs nyomást erősítheti.

A várható trendek viszont nem vetítik előre a további jelentős olajár-emelkedést, így ma kedvezőek a gazdasági növekedési kilátások. Ajánlásunk ezért jelentősen nem változott (devizapozíciók építése), de ezúttal inkább az euróban denominált eszközök vételét preferáljuk a dollár alapú termékkel szemben.

A hazai piacon szintén meghatározó volt a kamatdöntés, de a piac a döntést megelőző időszakban mutatott nagyobb kilengéseket, mivel kérdéses volt a kamatemelés mértéke, illetve az, hogy a kommentekben milyen jövőbeni kamatpályát jeleznek előre az EKB illetékesei. Ennek megfelelően a hazai események kissé háttérbe szorultak és a térség valamennyi devizája egy irányban mozogva gyengültek az előző napokban.



A hazai elemzők véleménye szerint az EKB kamatemelése nem akasztja meg az éppen beindulni látszó európai növekedést, így hazánkra sincs különösebben negatív hatása, ráadásul a hazai gazdaság kamatérzékenysége jelentősen alacsonyabb, mint ahogy az a gazdasági modellek alapján várható lenne. Ezzel együtt továbbra is a devizapozíciók építését javasoljuk 250-es EUR/HUF szintnél erősebb forint esetén.

Továbbra is érdemes tartani az állampapírokat (Oldaltörés)


Kötvénypiac. A kötvénypiac – igazodva a devizapiaci eseményekhez – trend nélkül mozgott a héten, de jelentős kilengéseket mutatott a kamatdöntést megelőző időszakban.



A három hónapot felölelő időszakot mutató chart szerint a hozamok emelkedése a 3-5 éves szegmensben volt jelentős, ami annak tudható be, hogy az euróövezeti csatlakozás dátuma ma még korántsem adható meg egzakt módon, tehát itt a legnagyobb a bizonytalanság. A múlt heti ajánlásunkra visszautalva azt mondhatjuk, hogy az akkor 7 százalék fölötti szinteken megvásárolt állampapírokat továbbra is érdemes tartani, mivel a következő időszakban várható további hozamcsökkenés.

Részvénypiac. A részvénypiac mozgása meglehetősen hektikusra sikeredett a héten, de alapvető trendet nem vettek fel a részvényárak, ami annak köszönhető, hogy új hír, információ nem volt, amely a piac egészére döntő hatást gyakorolhatott volna. Az EKB kamatdöntése itt is hatott, de trendforduló nem következett be.



















Ma nem látható a piacon nagyobb aggregációra utaló jel, ugyanakkor nagyobb eladások sem nyomják le tartósan az árakat. Ebben a helyzetben a relatív alulértékeltség alapján az OTP, valamint a Mol, illetve a Pannonplast ajánlható vételre, a többi részvény esetében a tartást javasoljuk.

Ajánlás (Oldaltörés)


Állampapír piac:

- állampapírok:

- 3-5 éves lejárat tartása (eladás 6,30-6,50 százalékos szinten)

- 3-5 éves lejáratok eladása után éven belüli lejáratok vétele

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: tartás

- USA részvények: eladás,

- Orosz részvények: kivárás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények:

- vétel: OTP, Pannonplast

- tartás: a többi hazai részvény

Befektetési alapok:

ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele