Új emlősfajt fedeztek fel Borneón (fotó)
Feltehetően új állatfajt fedeztek fel a WWF kutatói egy borneói őserdőben, melynek fennmaradása azonban az érintetlen területek folyamatos irtásával veszélyben van.
A titokzatos élőlény © WWF |
A nemzetközi környezetvédő szervezet közleményben sürgeti a délkelet-ázsiai őserdők védelmét, melyek kiterjedése a fakitermelés és a pálmaolajkereskedők miatt rohamosan csökken, sok egyéb faj mellett a most fellelt egyedek életterét is veszélyeztetve.
A most felfedezett élőlény, melyre az indonéziai Borneó szigetén a Kayan Mentarang Nemzeti Parkban bukkantak rá, a feltételezések szerint ragadozó. A Stephan Wulffraat biológus a felfedezést tevő expedíció vezetője új Borneóról készülő könyvében publikálja majd a részleteket.
Callum Rankine, a WWF állatfajok programjának vezetője a BBC-nek azt mondta: „Fotócsapdákat állítottunk fel az őserdei ösvényeken, melyek infravörös érzékelőkkel figyelték az állatok mozgását. Ha egy egyed a a fotógép közelébe került, elölről és hátulról képeket készített róla a rendszer.”
Mostanáig két kép készült az új fajról, de ez is elég volt ahhoz, hogy meggyőzze Nick Isaacot a Londoni Zoológiai Intézet munkatársát egy új faj felfedezéséről. „A fotók alapján egy makimajom is lehetne” - nyilatkozott Isaac, „ de Borneón eddigi ismereteink szerint nincsenek makimajmok” - teszi hozzá. Ezek a hosszú farkú főemlősok ugyanis elsősorban Madagaszkáron honosak.
Inkább a cibetek családjába tartozik – melyben a mongúz és a cibetmacska – mely egy meglehetősen kevéssé ismert állatfajta. A kutatók most azon fáradoznak, hogy csapdát állítva élő egyedet ejthessenek fogságba, melyet tanulmányozva alaposabb ismeretekre tehetnek szert.