Gotovina elfogásának Belgrádban nem örültek

2 perc

2005.12.10. 09:38

A Politika című belgrádi napilap szombati vezércikkében rámutat arra, hogy Belgrádban nem örültek annak a világszenzációnak, hogy a Kanári-szigeteken elfogták a leginkább keresett horvát feltételezett háborús bűnöst, Ante Gotovina tábornokot, akit krajinai szerbek legyilkolásával és elűzésével vádolnak.

A Gotovina elfogásáról szóló hír visszahozta a mosolyt Carla Del Ponte, a hágai Nemzetközi Törvényszék főügyészének arcára, Horvátországnak pedig legalább két oka volt arra, hogy elégedett legyen: egyrészt bebizonyította, hogy Gotovina nem a térségben bujkál, - amit szeptemberben állított Del Ponte asszony -, másrészt pedig a letartóztatás szélesre nyitja a kapukat a NATO-ba és az Európai Unióba való belépés előtt.

"A szerbia-montenegrói fővárosban azonban nem volt ujjongás a világszenzáció miatt. Ellenkezőleg, az volt a benyomás, hogy az aggodalom fejeződött ki leginkább amiatt, hogy Hága várhatóan fokozni fogja a nyomást Belgrádra" - írja a Politika, emlékeztetve arra, hogy Carla Del Ponte a jövő héten az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt tesz jelentést Belgrád együttműködési készségéről, és Ratko Mladic volt boszniai szerb hadseregparancsnok kiadatása híján alaptalannak tűnik az a remény, hogy a főügyész értékelése kedvező lesz.

Carla Del Ponte csak azután tájékoztatta az EU-t arról, hogy Zágráb maradéktalanul együttműködik a bírósággal, hogy a horvát hatóságok konkrét lépésekkel bebizonyították: mindent megtesznek Gotovina elfogásáért, és még "operatív tervet" is kidolgoztak a szökevény elfogására. Először is augusztus végén Görögországban megtalálták és elfogták Hrvoje Petracot, akiről azt feltételezték, hogy finanszírozza Gotovina bujkálását. A belgrádi lap a londoni Guardian értesüléseire hivatkozva írja, hogy Petracot kihallgatta a horvát rendőrség, és már szeptember végén, október elején a horvát kormány kulcsfontosságú információkat juttatott el a hágai nyomozókhoz - megmondták tartózkodási helyét, és még a mobiltelefonjának a számát is megadták -, amelyek elvezettek Gotovina elfogásához.

A belgrádi hatalom ugyanakkor váltig azt állítja, hogy minden tőle telhetőt megtesz, de még az sem tudni, hogy létezik-e operatív terv Mladic elfogására, és nem ismert azoknak a neve sem, akik pénzelik a tábornok bujkálását. A Hágával való együttműködésért felelős kormánytanács elnöke, Rasim Ljajic azt sem tudja, hogy ki rejtegette a Mladic-dosszié egyes, eltűntnek vélt kivonatait. A belgrádi lap szerint ennek ellenére a belgrádi hatalom azt reméli, hogy Carla Del Ponte december 15-i jelentése kedvező lesz, a főügyész megelégszik azzal, hogy a hatóságok megnyitják a hágai
nyomozók előtt a levéltárakat, kezdés gyanánt átadták a Mladic-dosszié hiányzó hét oldalát.

"A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy a dokumentumok átadása általában nem elégíti ki a hágai ügyészséget. Legalábbis nem sokáig. Talán jobb lenne, ha a hatóságok igyekeznének megtudni Mladic mobiltelefonjának számát" - írta szombaton a Politika.