Az olaj világkereskedelmi ára tovább növeli az inflációt jövőre
Tovább lassuló gazdasági növekedést jósol 2006-ra az Economic Intelligence Unit 2006: országról országra -című jelentése. A világpiaci árfolyamok alapján számított GPD növekedése az előrejelzés szerint a 2005-ös 3,3 százalékról 3 százalékra csökken 2006-ban.
Vannak olyan tényezők melyek a világgazdaság gyorsuló gyarapodását vetítik előre, mégis számos olyan hatás érheti azt, mely visszavetheti a növekedést. A magas kőolajárak jó néhány ország gazdaságában eredményeztek jelentős inflációt, mely az eddigieknél keményebb gazdasági megszorítások meghozatalára késztetheti az érintett államokat.
A monetariális politika megszorításai nyomán az OECD országok gazdaságaiban gyorsulhat a magánszektor eladósodása és kipukkadhat az ingatlanpiaci léggömb. Potenciális veszély lehet a világgazdaságra, ha a kínai kormány visszafogja gazdaságának bővülését, mellyel kidurranhat a kínai befektetési buborék is.
Végül de nem utolsó sorban a madárinfluenza gyorsuló terjedése miatt Ázsiában és kelet-európában megnőtt a vírus emberről-emberre terjedésének esélye mely most még nem ismert kockázatot jelenthet.
Az össze potenciális veszély közül mégis a folyamatosan magasan lévő olajár fenyeget a legközvetlenebb veszéllyel, egy határozott monetáris megszorítás nyomán az Egyesült Államokban jelentősen csökkenthet a fogyasztói bizalom, letörhet az euró zóna növekedése és szétrobbanhat a kínai befektetési lufi is.
A 200 országra kiterjedő Economist Intelligence Unit előrejelzés szerint az Egyesült Államok és az Európai Unió protekcionista politikája miatt jövőre visszaesik a Dél-Amerikai gazdaságok növekedése, rontva az ottani befektetések értékét. A Független Jóléti Államok (CIS) államok olajalapú növekedése lassulásnak indul, a vezető országok strukturális reformokat védő politikájának hatására.
A megnövekedett megtakarítások a vezető európai államok gazdaságának lassulását hozhatják magukkal, míg az új EU tagállamok növekedése kevés hatással lesz a 25-ök összesített bővülésére. 2006-ban 16 afrikai országban tartanak majd választásokat, melyek valószínűsíthető győztesei a jelenleg is regnáló elnökök és pártjaik. Az erős kínai bővülés ellenére is az ázsiai és ausztrálázsiai export lanyhulása várható. A Közel-Kelet és Észak-Afrika egyenletes tempóban bővül a magas olajárak hátszelében, de a politikai és biztonsági tényezők továbbra is jelentős visszafogó erővel bírnak a régióra.