Fehérvári úti csarnok: currywurst igen, mogyoróhagyma nem

3 perc

2005.12.21. 14:10

Az általános hiedelemmel szemben egyáltalán nem drága a főváros tulajdonában lévő és a Csapi által működtetett Fehérvári úti vásárcsarnok, legalábbis a HVG tudósítója ilyen tapasztalatokat szerezett.

Verhetetlennek tűnő ára van például a tojásnak, amelynek darabjáért 18 forintot kért a legolcsóbb, alapvetően zöldségre és gyümölcsre szakosodott eladó. Akinek egyébként szeme sem rebben attól a kérdéstől, hogy ugye Kínából hozták azt a tojást, és széles mosollyal vágja rá, hogy hát persze. (A két „tojásstand” egyébként 22 forintért adja a tojás darabját.) Emellett húst és zöldségfélét is lehet itt jó áron találni. De könnyen érheti kellemetlen meglepetés a gyanútlan vásárlót, ha például őstermelőnél vásárol. Egy rakott szoknyás, fejkendős nénike egy alkalommal a HVG tudósítóját is bepalizta, és így sikerült ezer forintért hozzájutni a karfiol kilójáhozt, amelyért egy szinttel lejjebb alig több mint 200 forintot kértek. Decemberben paradicsomot az őstermelőtől 480 forintért, míg a kitermelőnél 268 forintért lehetett kapni. Azt azonban mindenképpen meg kell jegyezni, hogy a magasabb ár (például 560 forint egy levesnyi zöldségért) sokszor párosul jó minőséggel is.

Az egykoron teraszos szerkezetű, s 2003-ban a régi épület helyén teljesen újjáépített, összesen 6000 négyzetméteres csarnokban egyébként meglehetősen sok, tíz tucat őstermelő árul. Többségük – a szemnek is tetszetős – zöldséget, gyümölcsöt, de tíz őstermelői pultnál lehet sonkát, kolbászt vagy akár tyúkot is kérni. Tejes is van, igaz, csupán egy, viszont nála friss a tehéntej, és literenként 150 forint. De még a Fehérvári úti piac egyik különlegességeként számon tartott virágsorból is van őstermelői, összesen 17 árussal. Közülük többen foglakoznak fűszernövényekkel is. Csokorba kötött friss bazsalikomot ugyan még nem lehet kapni, de kifejezetten szép, és kipróbáltan bőven termő palántát már igen, s még a friss korianderrel sem lehet őket zavarba hozni. A nálunk megszokott vöröshagymánál kisebb és kevésbé erős mogyoróhagyma az egyetlen a mostanában egyre népszerűbb szakácskönyvek hozzávalói közül, amelyről ezen a piacon is kevesen hallottak.

A piac felújítása óta itt is van „kínai bolt”, amely nem olcsó ruhaneműt árul, hanem mindenféle keleti étel-, illetve fűszerkülönlegességet, igaz, jóval szerényebb méretben, mint híres, Vámház körúti társa.

A cikk második része (Oldaltörés)

Hétvégén van frissen szedett eredi gomba is – mindent összevetve, bár nem különleges, és nem is kirívóan látványos, mi több, nem is bio, a Fehérvári úti csarnok megmaradt jó élelmiszerpiacnak. A 85 üzlethelyiség közül 22-ben árulnak csak például ruhát vagy kozmetikai cikket, de van lottózó, hírlapárus és gyógynövényes is. Ám hiába szép új, árussal és áruval teli a piac, már nem olyan, mint régen. Az őstermelők a hangulatra, a kistermelők pedig a forgalomra panaszkodnak. „Amikor Budaörsön megnyílt a Tesco, elvitte a vevők felét, aztán jött az Auchan, ami vitte a maradék felét is”.

Az egyes helyiségek minőségétől, nagyságától, az árufajtától, valamint elhelyezésétől függően legkevesebb 3130 forinttól lehet itt „placcot” bérelni, a legdrágább a 8750 forintos négyzetméterár. Az őstermelői asztalok árát napidíjban számolják: 445 forintért virágot, 560-790 forintért – helytől függően – élelmiszert lehet kínálni. Az előbbieknél jóval nagyobb haszonnal kecsegtető, szabadban termett gombák árusítása viszont napi 2400 forintba kerül.

Itteni áraikkal egyébként kifejezetten elégedett Dénes Ákos, a Csapi igazgatója, aki éppen annak tulajdonítja a csarnok jó árait, hogy az üzemeltetési költségek jó részét a Csapi állja, és nem terheli a bérlőkre. A Fehérvári úti – mint kiderült – az egyik legjobban menő piacuk, mert bár nincsenek számaik a forgalomról, állandó tömeget látnak. Ennek ellentmondani látszik, hogy sok üzlethelyiség üresen áll – a középső szint hátsó üzletei azonban nem kiürültek, hanem be sem népesültek. Oda ugyanis nem szívesen mennek vásárolni a vevők. A Csapinak pedig egyelőre még nincs jó ötlete, hogyan lehetne a vevőket arra a részre csalogatni. A háromszintes épület legsikerültebb részének az igazgató egyébként a büfésort tartja, ahol van elég ülőalkalmatosság is. Nincs is tülekedés, nyugodtan le lehet valamelyikre huppanni.

A HVG még egy ínyencséget fedezett fel a pultok között: a közelmúltban nyílt Bécsi Királyt, az erősen németes mintájú kolbászárust. Nála nem csak fél tucat kolbászfélét, virslit, debrecenit sütnek, hanem még currywurstot is. Emiatt már nem kell például Berlin után sóvárogni.

Árszint 4, választék 5, vásárlás körülményei, kiszolgálás: 5

Pálmai Erika