Osztrák hitelek magyaroknak

4 perc

2005.05.10. 22:00

A magyar bankok feketelistáin szereplő rossz adósok nagy számban vesznek fel osztrák hitelt. A külföldi kölcsön iránti erős keresletre alapozva egy osztrák befektetési tanácsadó cég új terméket talált ki.

Sorban állnak a nyugati határ mentén élő magyarországi ügyvédek és hitelközvetítők, hogy mielőbb részt vehessenek az osztrák Ertrag und Sicherheit GmbH (E&S) által szervezett határon túli szemináriumokon. A tanulási lázat azt váltotta ki, hogy a multi level marketing (MLM) módszerét alkalmazó osztrák befektetési tanácsadó cég egy újfajta - befektetéssel kombinált - euró- és svájcifrank-alapú hitel magyarországi értékesítéséhez keres ügynököket. Az E&S példája alapján ha valaki 20 ezer eurós hitelt szeretne 15 éves futamidőre, vállalnia kell, hogy 15 éven át havonta 80 eurót befizet egy befektetési alapba - nevezetesen a BNP Paribas Worldselect One nevű alapjába -, továbbá fizeti a kölcsön kamatát. A befektetésből és annak hozamából 15 év alatt összegyűlő összeg fedezi az 5 százalékos kamattal nyújtott hitel tőketörlesztését. 250 forintos átváltással számolva 1 eurót kiderül, hogy - változatlan árfolyam mellett - az 5 millió forintos kölcsönért havonta 40 750 forintot kell leperkálni. Szerencsés esetben azonban a befektetési alap hozhat annyit a konyhára, hogy 15 év után marad némi zsebpénz a tőketörlesztésen felül.

"Jobb üzletnek ígérkezik az E&S ajánlata, mint a sima osztrák hitelközvetítés, mert nagyobb lehet a jutalékbevétel, mivel a többszintű értékesítési hálózat révén az alattunk dolgozó ügynökök által eladott termékek után járó bevételből is részesedünk" - magyarázta egy neve elhallgatását kérő győri ügyvéd, miért költött 60-70 ezer forintot arra, hogy Grazban több mint száz társával együtt végigüljön egy többnapos előadás-sorozatot. Az eddig tartott tíz szeminárium alapján úgy becsülte, hogy az okításon részt vettek száma már jóval ezren felül jár. A felbuzdulás olyan nagy volt, hogy az eleinte tolmácsolás nélkül tartott előadásokra olyanok is jelentkeztek, akik nem beszéltek németül, így csupán a bemutatott törlesztési ábrák alapján próbáltak tájékozódni. Ez azonban a HVG információja szerint nem akadályozta meg, hogy a végigült előadások után ők is sikeres vizsgát tegyenek.

Az E&S ügynökképzése iránt főként azért nagy az érdeklődés, mert az osztrák hitelnek továbbra is nagy a varázsa elsősorban a BAR-listára - a rossz adósokat tartalmazó magyar bankközi adatbázisba - felkerültek számára. A feketelistán szereplők száma április végén elérte a negyedmilliót, s havonta 2-3 százalékkal emelkedik - mondta a HVG-nek Rácz Lajos, az adatbázist működtető Bankközi Informatika Szolgáltató Rt. elnök-vezérigazgatója. Egy szegedi hitelközvetítő hetente 10-12 főt utaztat ki az osztrák Erste Bankhoz hitelszerződések aláírására, amely az EB und Hypo Bank Burgenland AG (Bank Burgenland) és több osztrák takarékpénztár, illetve a határ menti Raiffeisen bankok mellett rendszeresen nyújt kölcsönt a határon túlról érkező magyaroknak.

"Az osztrák bankok sem levegőre adnak hitelt, csupán arról van szó, hogy ha van megfelelő ingatlanfedezet, nem érdekli őket a BAR-lista, így sokan váltják ki osztrák hitellel magyar banknál befagyott kölcsönüket" - magyarázta az ausztriai hitelturizmus okát a HVG kérdésére Csehlán Sándor, a hitelközvetítéssel is foglalkozó siófoki Travel Team Kft. ügyvezetője. Szerinte a határon túli bankok is világosan látják, hogy a hozzájuk forduló magyarok többsége fizetési bajban van, de rugalmasabbak, mint a magyar pénzintézetek. Így vált például az utóbbi hónapokban új üzletággá a befagyott hitelek kiközvetítése osztrák bankokhoz, amelyek - ha elég értékes a hitel mögött álló ingatlan - kiegyenlítik a magyar bankkal szembeni számlát, bejegyeztetik jelzálogjogukat az ingatlanra, majd további hitelt folyósítanak az adósnak, hogy rendezhesse sorait. A kockázatos üzletet a hitelközvetítők tapasztalata szerint rugalmasabban, kevesebb papírmunkával és egyszerűbb díjazással - például egyösszegű kezelési költség felszámításával - teszik.

Az uniós csatlakozás óta szabadon hitelezheti a magyar ügyfeleket például a Bank Burgenland is, amely másfél éve még bíróság előtt felelt a magyar ügynökök által terjesztett kalózhitelei miatt (HVG, 2003. december 6.). Időközben a piacon elterjedt, hogy éppen a burgenlandi bank jégre futott a magyaroknak adott személyi kölcsönökkel, mert az adósok nem törlesztettek, de ezt a HVG kérdésére Richard Kraier, a bank szóvivője cáfolta, szerinte a magyarok fizetési morálja jobb az átlagosnál.

A magyar hitelfelvevők sem panaszkodnak az osztrák bankokra, legalábbis a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletétől (PSZÁF) kapott információ szerint. Nem tudni azonban, hogy milyen hatást vált majd ki az E&S akciója, miután úgy tűnik, egyelőre csak a kombinált termék egyik ága, a befektetési alapba való befizetés érhető el. Az osztrák cég saját honlapján ugyanis csupán annyi olvasható, hogy a hiteltanácsadás egy későbbi időpontban lesz lehetséges. A HVG úgy értesült, hogy a komplett termék híján egyelőre a levizsgázott ügynökök is csak befektetőket közvetítenek ki Ausztriába, beígérve egy majdani hitelt. A zökkenőkkel zajló kampány ellenére az E&S nem kispályás játékos. Neve nem cseng rosszul az osztrák piacon, a BNP Paribas bécsi vagyonkezelőjétől kapott tájékoztatás szerint több mint 15 éve foglalkozik befektetési alapok értékesítésével Ausztriában, s kizárólagos szerződése van a francia bankkal a több jól teljesítő alapot tartalmazó Worldselect ausztriai terítésére.

Ennek ellenére kissé problematikusnak látszik, hogy a Worldselect alap magyarországi regisztrálása - az E&S internetes tájékoztatása szerint - előkészületi fázisban van, a PSZÁF-nál viszont a HVG érdeklődésére azt mondták, még nem is érkezett kérés a regisztrációra. Ennek hiányában ugyanis a Worldselect alap jegyének esetleges eladásakor a befektetőnek 25 százalékos forrásadót kell fizetnie. Más kérdés, hogy az E&S ajánlatában a befektetés ugyanannyi időre szólna, mint az ígéretben szereplő hitel, így nincs is szó a befektetésből való korai kiszállásról.

PAPP EMÍLIA