Jó-e Ukrajnának, ha elfogadja Trump borzasztó békeajánlatát?
A mérvadó nyugati lapok nagyjából egyetértenek abban, hogy Trump rettenetes egyezséget akar lenyomni Zelenszkij torkán, amivel nem is tehetné boldogabbá Putyint. Pedig az orosz medve már megsebesült, az USA azonban ahelyett, hogy kihasználná a gyengeségét, inkább felgyógyítja és megerősíti, hogy holnap újra támadhasson. A kérdés az, mit kellene tennie Ukrajnának és Európának ebben a helyzetben. Nemzetközi lapszemle.
Wall Street Journal – Horthy és a magyar zsidóság
Ha Magyarország még mindig küszködik azzal, miként dolgozza fel a holokausztot, akkor ennek részben az az oka, hogy igen bonyolult a történet, változó politikai szövetségekkel, szörnyű erőszakkal és időnként rendkívüli hőstettekkel. Ezzel tért vissza riportútjáról Jonathan Eig, aki azért látogatott el a magyar fővárosba, mivel most látott napvilágot az Economist volt tudósítójának, Adam LeBornak a könyve, Budapest végnapjai címmel.
A kötet szerzője igen árnyaltan ítéli meg Horthy szerepét. Úgy látja, hogy a kormányzó nem volt náci, nem gyűlölte a zsidókat, de megvetéssel tekintett rájuk, ennek intenzitása azonban időről időre váltakozott. De aligha lehet dicséretnek venni azt a megfogalmazást, hogy a politikus antiszemitizmusa nem ugyanaz volt, mint Hitleré.
Nála szinte mindent a területi revízió igénye határozott meg, és döntéseibe bizonyosan belejátszott a zsidóellenesség. A keresztény-nemzeti gondolatot hirdette, célja a zsidó befolyás és „szellem” kiirtása volt. Egyre elnyomóbb törvényeket hozott és az évtizedek során megerősödtek a zsidóellenes érzelmek. Ezzel együtt a német megszállás idején Budapest volt Európában a legnagyobb városi zsidó népesség otthona.
A közösség joggal hihette, hogy át tudja vészelni a náci kampányt. Amikor már összegyűjtötték vidéken a zsidókat, a főváros a Casablanca című filmre emlékeztetett. De a vége az lett, hogy nagyjából 550 ezret megöltek közülük. Dúlt az ármány, a kémkedés, az árulás.
A tudósítással egybekötött kritika azt tartja a regény legfőbb erényének, hogy igen árnyaltan mutatja be az emberi részleteket. Nemcsak azokat lehet megismerni általa, akiknek a cipői a Duna-parton maradtak, hanem azokat is, akik belelőtték őket a folyóba, illetve akik próbálták megállítani az öldöklést, valamint akiknek a ki nem mondott belegyezése lehetővé tette a gyilkosságokat.
Der Standard – Elég lenne megnézni Magyarország példáját
Jan-Werner Müller arra figyelmeztet, hogy az amerikai elnök állami eszközökkel gyengíti az ellenzéket, annak azonban komolyabban kellene vennie az autoriter veszélyt. A Princetoni Egyetem politológiaprofesszora elismeri: még őt is meglepte, milyen tempót diktál az elnök és milyen brutálisan lép fel a tekintélyuralom megteremtése céljával.
Így most az egész USA-demokráciát éri fenyegetés, csak nem tankok vonulnak fel az utcákon, hanem a hatalom módszeresen igyekszik alávágni az ellenzéknek. Arra a kérdésre, hogy egy ország mikortól tekinthető autokráciának, a válasz az, hogy ehhez elég megnézni Magyarország példáját, ahol már nem lehetséges szabad és tisztességes választás.