Átalányadók és tevékenységhez kötött adókedvezmények

2 perc

2005.08.09. 22:00

ÁTALÁNYADÓZÓ EGYÉNI VÁLLALKOZÓKÁtalányadózást olyan, munkaviszonyban nem álló egyéni vállalkozó választhat, akinek...

ÁTALÁNYADÓZÓ EGYÉNI VÁLLALKOZÓK

Átalányadózást olyan, munkaviszonyban nem álló egyéni vállalkozó választhat, akinek éves bevétele az adóévben és az azt megelőző évben sem haladja meg a 8 millió, kiskereskedelemben a 40 millió forintot. Az átalányadózó általában 40 százalékos költséghányadot számolhat el, de például a taxis, az autószerelő, a restaurátor, a fényképész, a vendéglős és a kiskereskedő 80 százalékot, az élelmiszer-, a zöldség-, a kenyér- vagy a festékboltot működtető pedig már 93 százalékot. Az átalányadó mértéke évi 1,5 millió forintig 18 százalék, a fölötte lévő részre 38 százalék.

EGYSZERŰSÍTETT VÁLLALKOZÁSI ADÓZÁST (EVA) VÁLASZTÓK

Az evát egyéni vállalkozók és társas vállalkozások választhatják (munkaviszony mellett is), ha az adóévet megelőző két adóévben is volt vállalkozói múltjuk, és áfával növelt vállalkozási bevételük sem akkor, sem az adóévben nem haladja meg a 25 millió forintot. Az adó mértéke 15 százalék, amit az áfával növelt bevétel után kell fizetni, s az utóbbi 50 százaléka az iparűzési adó alapja.

MEZŐGAZDASÁGI KISTERMELŐK

A mezőgazdasági őstermelőnek és az átalányadózást választó mezőgazdasági kistermelőnek, ha e tevékenységéből származó bevétele nem több évi 600 ezer forintnál, e bevételét nem kell bevallania. Ha meghaladja, akkor a teljes bevétel beszámításával kell meghatároznia a jövedelmét, de az őstermelő személyi jövedelemadójának (szja) alapját csökkenti az e tevékenységből származó jövedelem utáni adó, továbbá a könyvelői díj is, együttesen évente legfeljebb 100 ezer forint. Mezőgazdasági kistermelő az lehet, akinek e tevékenységéből származó évi bevétele nem haladja meg a 7 millió forintot. Ha a mezőgazdasági kistermelő átalányadózást választ, az adó alapját 85 - állattenyésztésnél 94 - százalékos költséghányad levonásával állapítja meg.

SZELLEMI TEVÉKENYSÉGET VÉGZŐK

Szabadalmi oltalom vagy szerzői jogvédelem alá eső alkotás létrehozója - tételes költségelszámolás vagy 10 százalékos költséghányad választása esetén egyaránt - e tevékenységéből származó jövedelmének 25 százalékával, de legfeljebb évi 50 ezer forinttal csökkentheti szja-alapját.

FIZETŐVENDÉGLÁTÁST, INGATLAN-BÉRBEADÁST VÉGZŐK

Nem számít jövedelemnek a falusi vendéglátásból származó, évi 800 ezer forintot meg nem haladó bevétel, ha azonban ennél több, a teljes összeget figyelembe kell venni a jövedelem kiszámításánál. Fizetővendéglátásban tételes átalányadózás választható, ekkor az adó összege szobánként évi 32 ezer forint. Önkormányzatnak bérbe adott lakás után nem kell adózni, ha a szerződés legalább 60 hónapra szól, s oda a helyhatóság rászorultsági alapon magánszemélyeket költöztet. Nulla kulccsal adózik a termőföld bérbeadása is.

BEFEKTETŐK

A kamat és a tőzsdei árfolyamnyereség után nem kell adózni, miután szja-kulcsuk nulla.