Átigazolási piac az európai futballban
Az angol Premier League klubjai költötték a legtöbb pénzt új játékosokra az idei nyári átigazolási szezonban is. A kontinens csapatainak jó része a csatornán túli kluboknak eladott futballisták árából tudott újakat szerződtetni.
Sehogy nem tudta feltörni a kupagyőztes, tavalyi második Arsenal védelmét az angol elitosztály, a Premier League (PL) őszi szezonjának második fordulójában a bajnoki címvédő Chelsea, mire José Mourinho edző három cserével igyekezett új lendületet adni a csapatnak. Bejött az angol Shaun Wright-Phillips balszélső, a ghánai Michael Essien középpályás és az elefántcsontparti Didier Drogba csatár, akinek szerencsés góljával végül megszületett az áhított győzelem. Ilyen költséges cseresort csak az orosz milliárdos, Roman Abramovics tulajdonában lévő Chelsea engedhet meg magának, a Londonban élő pénzember ugyanis együttesen mintegy 100 millió eurót fizetett a három beküldött focistáért.
HVG |
HVG |
Míg a Chelsea számára orosz tulajdonosa nyújt különleges anyagi hátteret, a PL többi csapata a kiugróan magas jegyárak mellett (HVG, 2005. augusztus 27.) főleg az Európában legnagyobb összeget hozó televíziós szerződésnek köszönheti, hogy súlyos fontmilliókat költhet új szerzeményekre. Ez a pénz pedig az igazolások révén a kontinens klubjaihoz is átáramlik, az élcsapatoktól kezdve egészen a magyar Ferencvárosig, amelynek Gera Zoltánért tavaly 1,5 millió fontot fizetett ki a birminghami West Bromwich Albion.
Ronaldinho (FC Barcelo- na). A betoncsatár © AP |
Az Anglián kívüli európai élcsapatok közül nyáron csak a spanyol Real Madrid tett ki magáért. Elmaradt ugyan a korábbi években rendre átigazolási rekordot jelentő sztárszerződés - amelynek révén a portugál Luis Figo, a francia Zinedine Zidane, a brazil Ronaldo, majd az angol David Beckham került korábban a királyi gárdához -, ám a Santostól hosszas alkudozás után 30 millió euróért megszerezték az új brazil csatárfenomént, a publikumot cseleivel máris ámulatba ejtő fiatal Robinhót. Az angolok költekezéséből a Real is profitált, amely az augusztusi átigazolási szezon utolsó napjaiban végül a Newcastle Unitednek adta el 24 millió euróért az idejét Madridban többnyire a cserepadon töltő angol válogatott csatárt, Michael Owent, hogy aztán 27 millióért villámgyorsan megvegye a Sevillától Sergio Ramos hátvédet, akit az andalúz csapat a szerbia-montenegrói Ivica Dragutinoviccsal pótolt, 12,5 millió eurót fizetve a belga Standard Liege-nek.
A spanyol bajnoki címvédő Barcelona viszont egy vasat sem költött az idén nyáron - igaz, a 2004-2005-ös szezon előtt több mint 60 millió euróért erősített -, ellenben "bebetonozta" sztárjait. Ez egyszerre jelent számára biztonságot, illetve potenciális jövőbeni bevételt, ha valaki az immár 2010-ig szerződést hosszabbító brazil Ronaldinhót, a kameruni Samuel Eto'o-t vagy a portugál Decót ki akarná vásárolni a kontraktus lejárta előtt. Amiért az esetleges vevőnek mélyen a zsebébe kellene nyúlnia, hiszen Ronaldinho szerződésben rögzített kivásárlási ára például 125 millió euró, miközben a Barcelona 2003-ban csak 25 milliót adott érte.
NAGY GÁBOR