Kiss Béla, a magyar Kékszakáll, aki bádoghordókban tárolta az áldozatait
A cinkotai rém viszonylag közismert, kisebbfajta híresség ő világszerte, nem igazán létezik olyan, a sorozatgyilkosok történetét feltáró könyv, ahol meg ne említenék. Ügyével kapcsolatban mégis több a kérdés, mint a megnyugtató válasz. Nem tudjuk, hány áldozata volt, ahogyan teljes bizonyossággal azt sem, hogy mi lett vele. Ráadásul az eltűnt személyek előkerítésének frontján a századfordulós magyar rendőrség sem muzsikált túl jól, sőt még egy olyan hibát is elkövettek, amit, ha nem követnek el, Kiss Béla története az első gyilkossága után véget érhetett volna.
„Cinkotának szomorú hite támadt
Sok családban felújult egy nagy bánat
Rég eltűnt nők kerülnek most napfényre
Szűk bádoghordókba voltak temetve
Kiss Béla bádogos a bestia
Aki nagy gyászt hozott sok-sok családra,
Hogy tudott ember ily állattá lenni
Hogy tudott ember ily szörnyűt megtenni.”
A fenti dalt 1916 tavaszán énekelték Cinkotán, amikor egy csapásra országos hírességgé vált ez az álmos Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegyei község. A korszakban ugyanis Cinkota még nem tartozott a fővároshoz és a legtöbb újságolvasónak maximum a Mátyás király és a cinkotai kántor meséjéből lehetett ismerős a neve.
1916 tavaszán ez egy csapásra megváltozott, olyannyira, hogy egy ideig többet lehetett olvasni Cinkotáról és az ott történt szörnyűségről, mint az ekkor éppen teljes erőből dühöngő verduni csatáról. Ez persze érthető is volt, hiszen példátlan bűncselekmény színhelyévé vált a község. A Kossuth Lajos utca (ma Vidámvásár utca) 50. szám alatt található ház tulajdonosa, Kressinszky Márton egy nap úgy gondolta, hogy bérlőjével, a helyi patikát vezető Takács Istvánnal felújítják az épületet. Volt korábban Kressinszkynek egy másik bérlője is, Kiss Béla bádogosmester, ám a férfi még 1914-ben bevonult katonának és azóta nem látták.

A Kiss egykori műhelye melletti fáskamrában és az udvaron leforrasztott bádoghordókat találtak, egészen pontosan hetet. Először megörültek nekik, mert úgy gondolták, hogy valami értékes lehet bennük, benzinre, vagy olajra számítottak, ám női holttesteket találtak. Hordónként egyet.
A rettenetes felfedezést követően Kressinszkyék azonnal értesítették a cinkotai főjegyzőt, Huszka Gyulát, aki nem sokkal később már csendőrök és Kuharik Ferenc doktor, a helyi körzeti orvos társaságában érkezett meg a helyszínre.
Amint terjedni kezdett a szörnyűség híre, komoly nyugtalanság tört ki a községben, a rendet csak egy népfelkelő alakulat kirendelésével tudták helyreállítani a hatóságok. Ahhoz az első pillanattól nem fért kétség, hogy a gyilkosságokat a bádogosmester, Kiss Béla követte el, csupán az volt kérdéses, hogy kiket ölt meg, mivel a holttesteket egyelőre nem tudták azonosítani.