Átszervezés a Microsoftnál

4 perc

2005.10.20. 10:46

Szerkezetváltással próbál válaszolni mozgékonyabb versenytársai - elsősorban a Google - kihívására a mind lassabban növekvő Microsoft, amely a jövőre ígért új Windows-változattól remél dinamizmust.

Közös sajtótájékoztatón jelentette be múlt kedden Bill Gates, a Microsoft alapító-elnöke és Rob Glaser, a RealNetworks első embere, hogy peren kívüli megállapodással vetnek véget az utóbbi által két éve a szoftveróriás ellen indított trösztellenes eljárásnak. A vád szerint a Microsoft visszaélt piaci fölényével, amikor a Windows XP operációs rendszerbe integrálta saját médialejátszóját, ennek nyomán ugyanis csökkentek a RealNetworks hasonló szoftverének eladásai. Az alku szerint a Microsoft 460 millió dollárt fizet, és együttműködés jön létre a szoftveróriás MSN portálja, illetve a RealNetworks Rhapsody elnevezésű előfizetéses online zeneszolgáltatója között. Egymás szolgáltatásait is ajánlják a hozzájuk ellátogató felhasználóknak, és a Microsoft az MSN-en keresztül toborzott minden új előfizetőért fejpénzt vonhat le abból a további 301 millió dollárból, amelyet a másfél éven belül újdonsült partnerének fizetne.

Az egyezséggel a Microsoft az utolsó jelentősebb amerikai vállalattal is megállapodott azok közül, amelyek trösztellenes pert indítottak ellene. Korábban a cég a Sun Microsystemsnek 1,95 milliárd, az IBM-nek 775 millió, a - böngészőprogramok pionírját, az Internet Explorer által a piac peremére szorító Netscape-et birtokló - Time Warnernek 750 millió, a Novellnek pedig 536 millió dollárt fizetett. Ezzel lezárult a Microsoft ellen a személyi számítógépek operációs rendszerének terén élvezett kvázi monopóliumát firtató eljárássorozat az USA-ban, ahol 2002-ben egy szövetségi bíróság is jóváhagyta az igazságügyi minisztériummal kötött egyezségét. Az EU még vizsgálja a szoftveróriás piaci magatartását, igaz, a megállapodást kötő cégek rendre visszavonták panaszukat ebben az eljárásban is.

A szerkezetátalakításra összpontosíthat ezentúl a Microsoft. Szeptemberben be is jelentették: az eddigi hét helyett három divíziót hoznak létre a cégen belül. A Windows operációs rendszert és az MSN portált magába foglaló, évi 24,4 milliárd dolláros üzletágat a Windows-család több tagjának kifejlesztését is irányító Jim Allchin, illetve Kevin Johnson irányítja majd társ-vezérigazgatói rangban. Az Office programcsaládot és a vállalatoknak szánt szoftvereket gyártó üzleti divízió - ez évente 11,8 milliárd dollárt hoz - vezérigazgatója Jeffrey Raikes lesz, aki 1981-ben a régi rivális Apple-től került a Microsofthoz. A szórakoztatóipari és egyéb termékek 3,6 milliárdos bevételt termelő részlege az Xbox videojáték-konzol - amelynek legújabb változata, az Xbox 360 a karácsonyi vásár idején debütál az USA-ban - köré szerveződik, de tartalmazza az ahhoz kapcsolódó játékokat, valamint a mobiltelefonokkal, illetve kéziszámítógépekkel (PDA) összefüggő produktumokat is. E divízió vezérigazgatója az Xbox kifejlesztésében kulcsszerepet játszó Robert Bach lesz. Mindegyikük főnöke marad viszont a Microsoftot öt éve irányító Steve Ballmer.

Az átszervezéstől rugalmasabb működést várnak. Erre annál is inkább szükség van, mert a cég alapításának minapi 30. évfordulójára időzített elemzéseiben az amerikai gazdasági sajtó úgy vélte, a középkorúvá nőtt vállalatnál a bürokratikus gépezet egyre erősebben fékezi az innovációs lendületet, és a cég lassan reagál az internetgazdaság újbóli megélénkülésére. Példaként a Windows Vistát emlegetik, amely úgy készül, mint a Luca széke: a 2001-ben bemutatott XP utódjának szánt - eredetileg Longhorn néven futó - Vista megjelenését először 2003-ra, majd 2005-re ígérték, a legújabb "hivatalos" időpont 2006 vége, de egyes elemzők elképzelhetőnek tartják a további csúszást is.

A Vista legnagyobb problémája, hogy minden újítást az operációs rendszer szövedékébe igyekszik befűzni, ami rendkívül bonyolult feladat, és növeli a hibák esélyét. A koncepció sokak szerint túlhaladott, különösen az újabban a Microsoft legveszélyesebb ellenfeleként emlegetett Google-nak köszönhetően, amely keresőprogramjához apránként illeszti újabb ingyenes szoftvereit.

Miközben a Microsoft fejlesztői versenyt futnak az idővel, az új operációs rendszer legfontosabb újdonságát már le is lőtték. Gates 2003-ban jelentette be, hogy a Windows új változatának egyik legfontosabb része a számítógépen egyszerű és pontos keresést lehetővé tevő WinFS - ám a Google 2004 októberében már elő is állt saját "helyi" keresőprogramjával. Idén áprilisban pedig az iPod médialejátszó révén - amelynek mozgóképes változatát a múlt héten mutatták be - újraéledt Apple is beépítette a maga változatát a Macintoshokon futó operációs rendszere új verziójába, a Tigerbe.

Bár a Microsoft 39,8 milliárd dolláros bevétel mellett elért 12,3 milliárdos nyeresége még mindig irigylésre méltó, a növekedési ütem lassul. Az utóbbi öt évben - amikor az alkalmazottak létszáma a duplájára, 60 ezerre nőtt - a forgalom 73, a nyereség viszont csak 30 százalékkal emelkedett. A legutóbbi pénzügyi évben pedig már a bevételek is alig 8 százalékkal gyarapodtak - ami az első nem két számjegyű növekmény a cég történetében. Ráadásul a forgalom 80 százalékát továbbra is a jövőre megújítani ígért Windows-, valamint az Office-család hozza, és ezekből származik a nyereség java is, amit az Xbox, az MSN és más üzletágak utóbbi négy évben 7 milliárd dollárt elérő vesztesége húz le.