Gyurcsány: 5,3 milliárd van ár- és belvízvédelemre

2 perc

2006.01.08. 09:52

Rendkívüli belvíz helyzettől tart a kormányfő, ezért a az érintett nyolc megye felelőseivel tárgyalt.

Egy nagyon gyors tavaszi olvadás jelentős árvízi kockázatot hordozhat magában a Tisza vízgyűjtő területén, és a következő hónapokban messze nem zárható ki, hogy rendkívüli belvízi helyzettel kell majd szembenézni - mondta Gyurcsány Ferenc az illetékes tárcák vezetőivel, valamint az érintett, döntően a Tisza vonalán elhelyezkedő nyolc megye közgyűlési elnökeivel tartott találkozó után.

A Heves, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Bács-Kiskun, Csongrád, Szabolcs-Szatmár, Borsod-Abaúj-Zemplén és Békés megyei operatív törzsekben a vízügyi hatságok, az érintett önkormányzatok, az Földművelésügyi minisztériumok hivatalai, és a katasztrófavédelmi hatóságok vesznek részt.

A kormányfő kiemelte, hogy az ár- és belvíz elleni védekezés területén négy forrásból összesen 5,3 milliárd forint áll rendelkezésre, ami közvetlen működési és fejlesztési célokra is használható.

„A kincstár a pénzügyi tárca utasítására a szokásosnál gyakoribb, tíznapos elszámolásokat fogad be, azaz folyamatosan lehet finanszírozni ezeket a munkákat” – mondta el a kormányfő. A belvízi helyzet kapcsán azt emelte ki, hogy a tavalyi év második felében 150 milliméterrel több csapadék esett, mint a megelőző években, az ország több mint nyolcvan százalékán pedig a talaj víztelítettsége elérte a száz százalékot.

„Az ár- és belvízvédelem együttes halmozott költsége ebben az esztendőben 150 millió forint, ennek nagy része belvízi védekezési költségre ment el, a mostani szinten napi 21 millió forint” - mondta Persányi Miklós, aki szintén részt vett a megbeszélésen.

Borsod és Békés (Oldaltörés)

Nem változott a belvízzel elöntött területek nagysága Békésben. Továbbra is 7,900 hektár van víz alatt a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén. Az elmúlt 24 órában a térségben nem hullott újabb csapadék, mégis az igazgatóság 10 védekezési szakaszából kilencben tartanak belvízvédelmi készültséget. 17 szivattyútelepet működtetnek, amelyek az elmúlt nap alatt 1,49 millió köbméter vizet szivattyúztak a főbefogadókba.

A védekezési munkálatokban 74 fő vett részt, akik a szivattyúzás mellett uszadék-eltávolítási és egyéb, a vízfolyást gátló akadályok megszüntetésén dolgoztak. A térség önkormányzatai közül Kamut, Murony belterületén és Köröstarcsa külterületén másodfokú, míg Mezőberény, Gyomaendrőd, Szarvas és Kondoros területén első fokú a belvízvédelmi készültség.

Továbbra is meghaladja a 11 ezer hektárt a belvízzel elöntött terület nagysága Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves megyében, annak ellenére, hogy napok óta nem esett csapadék. A Bodrogközben első, illetve másodfokú a készültség, a Taktaközben, a dél-borsodi és a hevesi területeken pedig első fokú. A tíz szivattyútelep az elmúlt huszonnégy órában 770 ezer köbméter vizet emelt át a folyókba - jegyezte meg a szóvivő.